Loučení s dětskou láskou

Pro mne má Praha hodně kultovních míst, protože jsem je poznávala už jako malé dítě. Naše rodina neměla chatu a tak jsme neděle trávili procházkami. Do Hvězdy, do Stromovky, do Šárky a na Letnou a když pršelo, tak jsme chodili do muzeí. Znala jsem Náprstkovo a Technické – milovala jsem však Národní. Ze všeho nejvíc kostru velryby, co není velryba, ale plejtvák myšok. Vždycky se zdála tak obrovská – a teď, 7. července 2011, jsem pod ní stála naposledy. Pořád je stejně obrovská...
Od tohoto dne je Národní muzeum zavřené a do června 2015 se bude opravovat. Bude to stát neskutečných 4,5 miliardy korun a už dva roky se na to připravují stovky lidí. Přenášely se všechny exponáty, depozitáře a zařízení z vědeckých laboratoří. Práce to určitě byla ukrutná a nedovedu si představit, jak je možné to vůbec zorganizovat. Těch předmětů totiž bylo šest a půl milionu a nesčetně knih! Něco bude k vidění v nové budově v bývalém Národním shromáždění (pak Rádio Svobodná Evropa), další kamiony jely do depozitářů v Horních Počernicích, na Zbraslavi a Terezíně.
Tak k té kostře: zůstane připoutaná ke stropu, sběhnou se k ní restaurátoři a po nezbytných opravách této letité památky ji zabalí do speciálního obalu. Tam bude mít stálou teplotu, vlhkost a taky dozor, aby nepřišla v rámci bouracích prací k úhoně. Podle nejnovějších informací bude mít společnost: vycpanou žirafu a slona, na které se už „dívá“ celá desetiletí. Také budou zabalení a pod dohledem.
Budova Národního muzea je z konce 19. století a nikdy nebyla rekonstruovaná. Palác je to opravdu krásný a na špičce Václavského náměstí jistě nemůže být nic hezčího. Až bude přeložena „pražská dálnice“ z náměstí za její záda, přibudou stromy a socha Sv. Václava dostane nový rámec. Má být však zachovaná původní omítka ve vstupu, kterou rozstříleli sovětští vojáci při bratrské pomoci v srpnu 1968. To vyvolalo velký souhlas mezi lidmi, kteří prožili první dny okupace právě v centru Prahy. Lidová demokracie, kde jsem zrovna nastoupila, měla tiskárnu na Václavském náměstí ve Svobodném slově. Já je tam budu vždycky vidět – druhou nejhorší vzpomínkou mé novinářské kariéry je psaní o povodni v Praze v roce 2002.
Když jsem poslední den otevřeného Národního muzea procházela palácem, leckde byly otevřené dveře. Popraskané zdi, shnilá okna, opadaná omítka... Na nádherném schodišti je popraskaná mramorová podlaha, zlacení špinavé, rudý koberec na schodech plný fleků. Muzeum potřebuje důkladnou opravu také všech inženýrských sítí, výtahů a trezorů na největší poklady.
Bylo nás tam několik tisíc, rodiče fotografovali své děti u stejných exponátů, kde kdysi pózovali sami. Mám nový životní cíl: musím se dožít jeho znovuotevření. I kdyby mne tam měli dovézt na vozíčku!
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad