Blanka Kovaříková - Lexikon slavných českých dynastií

JARO 2011 Knihy česky
obálka čísla

Novinářka Blanka Kovaříková pracuje už spoustu let jako redaktorka časopisu Vlasta a zcela propadla pátrání. Zjistila totiž, že v české kotlině se nejen zná každý s každým, ale spousta rodin má hluboké kořeny - a ty se proplétají. Takže jako se dědí cit pro matematiku nebo zkoumání biologických zákonitostí, tak se dědí umělecký talent. V hereckých rodinách jsou muzikanti, u výtvarníků režiséři... Právě to autorka v knize popisuje.

"Nejmladší člen umělecké dynastie po určitém zdráhání většinou přijde na to, že je podobný třeba své babičce a že vlastně svým způsobem navazuje na její snahy, byť staré několik desetiletí. A právě tyto náhle odhalené souvislosti mě baví při mé práci snad nejvíc," píše Blanka Kovaříková. Jejích padesát dynastií je prozkoumáno, doloženo a velmi přehledně sepsáno. (Při takovém tématu je velmi snadné se nechat unést spoustou podrobností nebo zajímavých drbů. Tak vznikají obsáhlé a rychlopsané memoáry umělců i "umělců", kterých jsou plné regály zlevněných knih. Tato knížka taková není!)

V Lexikonu jsou vyprávění současníků, vzácné archivní fotky a hlavně: souvislosti. Kdo a kde a proč působil, s kým se v životě potkal. Jestliže autorka vyjádřila na křtu knížky přání, abychom na své umělce byli hrdí, nebyla to prázdná slova. Ona je nemá zapotřebí, protože její články i knihy nejsou zbytečné.

Takže si přečtete o dynastii Alšových (jehož Slabikář vyšel r. 1898 a stal se kultovní knihou generací obou světových válek) i Kachyňových, o složitém propletenci rodu Ornestů a všech předků i potomků Zdeňka Štěpánka. Víte, že jeho prastrýčkem byl Jan Nepomuk Štěpánek, osobnost českého národního obrození? Umělecký život Jiřího Trnky údajně začal v jeho jednom roce - to si lehl na podlahu a začal čmárat tužkou. To čmárání, modelování a vytváření kulis z něj udělalo světového kumštýře. Také díky setkání s Josefem Skupou. Hit Jaromíra Vejvody Škoda lásky byl napsán v roce 1934 pod názvem Modřanská polka a skladatel za ni dostal 150 korun. Pro americké a anglické vojáky se stala hymnou a znali ji jako Beer Barrel Polka.

Knížka připomíná velmi úspěšné televizní filmy Václava Filipa Potomci slavných, které také vyšly jako knihy. Jsou více beletristické. Blanka Kováříková však opravdu napsala Lexikon: úsporný, jasný jako slovníkové heslo. Když píše o smrti Karla Zicha, ušetří nás vzdychání nad jeho tragickou smrtí při potápění. Zato cituje z jeho oblíbeného spirituálu:
Ať mi na hrob dají fúru kamenů, ať mi přes ně dají hlínu, moje duše vzlítne vzhůru...

Tato knížka bude zajímat české čtenáře po celém světě, protože kdo nezná současnou generaci těchto slavných, zná jejich rodiče nebo prarodiče. O nich vyprávěli ti, kteří v minulosti museli opustit svou rodnou zem. A dobové fotografie z osobních archívů připomenou minulý čas, pro někoho hezký a pro mnohé trpký.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012