Z cesty životem operní pěvkyně Soni Červené

JARO 2011 Ostatní česky
obálka čísla

Chtěla bych pochválit přízeň posledních dní, v nichž se mi dostala do ruky kniha operní pěvkyně paní Soni Červené. Nazvala ji "Stýskání zakázáno". Přečetla jsem ji, takříkajíc, jedním dechem.

Autorka v knize hezkou a bohatou češtinou vypravuje o svém mládí, které prožila ve společnosti členů "Červené sedmy." Byli to např. František Gellner, Sláva Vorlová, Bohuslav Martinů, Jarmila Kronbauerová, Jindřich Plachta, Bohumil Mathesius a další. Ti tvořili onen, dnes už zapomínaný, kabaret, nazvaný podle jeho zakladatele JUDr. Jiřího Červeného, otce pozoruhodné knihy, na níž tímto stručným textem upozorňuji.

Kniha je, jak její autorka uvádí, "kouskem jejího divadelního děje-pisu a země-pisu". Je dokladem příkladné statečnosti, pracovitosti, ale také její velké vážnosti na největších a nejvýznamějších světových divadelních scénách. Je obrazem čistého autorčina vlastenectví a potvrzením jedné ze zásad Karla Čapka, a sice: "Ušlechtilé myšlenky a opravdové hodnoty zůstávají trvale na časové ose budoucnosti."

Součástí knihy je uvedení repertoáru všech autorčiných divadelních operních rolí, velkých vokálních děl a fonografie, a to v chronologickém sledu.

Publikaci vydal Opus muzikum, o.p.s. V Brně jako XVIII. svazek. Zájemci se mohou těšit, patrně už brzy, na další vydání této poutavé publikace.

Jana Brajerová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012