Kočka v nesnázích

JARO 2011 Ostatní česky
obálka čísla

Ekonomická krize postihla i kočky, psy a jiné domácí mazlíčky. Mnozí lidé přišli o domy nebo o větší byty, a tak se museli vzdát i svých zvířátek. Zvířecí útulky jsou přeplněné a je nouze o prostor a finance. A tak se apeluje na milovníky zvířat, aby více adoptovali.

Moje dcera - velká kočkomilka - měla po mnoho let stále šest koček. Během léta nám tři pošly, a tak se uvažovalo o tom, že bychom měly těm útulkům trochu vypomoci. Mluvilo se o jedné nebo dvou - jenomže moje dcera dělá všechno ve velkém. Z útulku si jich vzala celkem šest a dvě usadila hned po cestě domů. Tak máme čtyři nové mladé kočičky - většinou mladší nežli jeden rok. Ono to ale není jen tak přivést si kočky - všechny musely být hned "operovány", aby už neměly koťata, a to je v Americe neúměrně drahé. Mimoto musely dostat různá očkování atd.

Naše "domácí" starší kočky z toho neměly vůbec radost. Dívaly se na to nejenom skepticky, ale s opovržením a o nás si asi řekly: "Ti lidi jsou ale opravdu blázni. Proč sem tu havěť nastěhovali? To jsme jim nebyly dost dobré? My už máme rády klid a pohodu a tyhle nové nám jdou na nervy - pořád to lítá a skáče a chce si to s námi hrát a my už na to nejsme." Celkem ale se přizpůsobily dané situaci a jen občas některé mladší dotěrné kočce dají tak trochu pohlavek, když si moc dovoluje.

Minulý pátek si jedna z těch nových - asi 8 měsíců stará - vylezla na strom a teď nevěděla, jak slézt. Prostě neplánovala. Začala proto hodně hlasitě mňoukat. Tak dcera zahájila různé záchranné manévry. Přistavila ke stromu žebřík, na něj umístila pevné a dost dlouhé prkno coby most a nabádala kočku, aby po něm přešla na žebřík. Kočka nic, jen mňoukala. Prostě tomu nevěřila, chtěla asi mít své jistoty" (jako naši důchodci). Tak ji dcera přinesla na talířku nějakou rybí pochoutku doufajíc, že kočku nalákala dobrou vůni. Nic však nepomáhalo. Pak jsme přemlouvaly ostatní zkušenější kočky, a to ve dvou jazycích (česky i anglicky), aby za ní vylezly a ukázaly jí, jak se leze se stromu dolů - třeba pozpátku. Dvě kočky to opravdu předvedly, ale ta malá si jich nevšímala. Chovala se vůbec divně, jakoby si neuvědomovala vážnost situace. Řekly jsme si, že je to buď kočka s nízkým IQ, nebo že se jí celá ta procedura začala líbit. Konečně byla středem pozornosti a to mají všechny ženské na světě rády.

Mezitím se ovšem setmělo, a tak se nedalo víc dělat. Dcera se na to dopálila a že kočku nechá na stromě, pokud nebude moc hlasitě mňoukat. A kotě opravdu krátce nato usnulo a bylo ticho. Šly jsme tedy spát, ale moc klidnou noc jsme neměly. Dcera se několikrát šla podívat, jestli je kočka zticha nebo jestli nesedí u dveří. Mezitím zjistila, že tam někde u stromu ztratila svoje náramkové hodinky.

Brzy ráno se vstávalo a komedie pokračovala. Hodiny se sice našly, ale kočka seděla na stromě dál. Dívala se na ptáčky, umývala si packy a pozorovala se zájmem naše záchranné snahy. Já jsem předpovídala, že ji hlad donutí slézt dolů - protože - jak známo - bída naučila i Dalibora housti - ale ona nic. Horší ovšem bylo, že také neměla co pít, a to může vést k dehydrataci a dalším potížím. Proto se to muselo nějak vyřešit. Volaly jsme hasiče - ti odmítli, že na to nemají čas. Společnost pro ochranu zvířat sice pomoc slíbila, ale až pozdě odpoledne. A tak jsme objevili novou organizaci, totiž "Zvířecí pohotovost" zvanou Emergency Animal Rescue. Za krátkou dobu přijeli dva lidé - manželský pár. Ti tohle provozují zdarma navíc ke svému normálnímu zaměstnání. Pán vylezl kousek na strom, naše kotě trochu pohladil, uchopil a podal své ženě, která stála na zemi. Celá procedura trvala méně nežli pět minut a bylo legraci. Kočka ani nepoděkovala, ani neprojevila radost ze své záchrany. Místo toho si to namířila ihned k misce se žrádlem.

Milí čtenáři, z toho všeho plyne moudré ponaučení: Nelezte nikdy nikam, dokud nemáte plán, jak z toho ven. Přeji vám všem pěkné jaro.

Mimochodem: Nechce někdo kočičku? Můžete si vybrat!

Zdraví vás
Marie Dolanská, Kalifornie

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012