Dvacet let České unie karikaturistu (1990-2010)

7-8 2010 Ostatní česky
obálka čísla

V březnu 1990 se v pražské Malostranské besedě sešli čeští karikaturisté, aby ustavili první svobodnou dobrovolnou zájmovou organizaci pro autory kresleného humoru. Vznikla ČESKÁ UNIE KARIKATURISTŮ, sdružující profesionální i amatérské karikaturisty.

Jako člen jsem se zúčastňoval společných výstav a soutěží – doma Píseckého bienále, pražského salónu Emila Zátopka Novoměstského ostnu, hradeckého Humorestu, v zahraničí v Turecku, Itálii, Brazílii, Polsku aj.

V osmašedesátém roce jsem doma nemohl kreslené vtipy publikovat za „šlápoty“. Díky mému příteli Jiřímu Loewymu jsem je mohl uplatnit v zahraničí.

Karikatura, satira, kreslený vtip vyžadují určitou dávku citlivosti k pochopení lidských slabostí. Dokážou však i poukázat na politické, ekonomické, společenské neduhy. Ne všichni lidé správně pochopí ten či onen vtip. Nejhorší jsou ti s podezřívanýma očima, kteří v nich hledají něco jiného, než měl autor na mysli. Dobrý humor tryská ze životní pohody, duševní pružnosti, z dobrého vztahu k lidem a upřímné snahy přispět k jejich radostnějšímu pohledu na svět. Dobrý humor a smích prodlužují lidský život.

Josef Poláček

zasloužilý člen
České unie karikaturistů

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012