Samota vás nebaví? Choroby to napraví

5-6 2010 Kultura česky
obálka čísla

Cítíte se osamělí? To proto, že s vámi cloumá zdraví. Toužíte po společnosti? Nezoufejte. Čím budete starší, tím častěji vás budou navštěvovat choroby, dámy na úrovni. Ukloní se, představí se, některé zachovají inkognito. Jestliže z vaší strany vycítí vstřícnost, například v podobě genetického vybavení, nulovou otužilost (pokud ovšem nežijete v Jižní Koreji), nedostatek pohybu, nebo si všimnou, že jste zbytečně dobře živeni, zahoří k vám zvýšenou teplotou a ruka bude v rukávě.

Možná, na váš vkus, se až příliš rychle, příliš důvěrně seznámí s vašimi tělesnými orgány, avšak váš život tím dostane novou kvalitu.

Adnexitida, bronchitida, celulitida, skleritida, ezofagitida a jiné tidy vás nenechají v klidu zahálet. Díky chorobám budete stále v jednom kole.

Navzdory svému vysokému krevnímu tlaku čile poběžíte na vzdálenou polikliniku. Cobydup vyběhnete po schodišti do příslušné čekárny, kde konečně zažijete ve společnosti nemocných homo sapiens a vadnoucích květin šťastné chvíle. Disciplinovaně se usadíte na sedátko potažené falešnou kůží a po pozdravu, na který vám nikdo neodpoví, hltáte pohledem překrásné plakáty, visící kol dokola stěn, neboť vás informují o tisícerých možnostech zhebnutí, pakliže včas nespolykáte tuny léků, vyobrazených zde v nadživotní velikosti.

Do blažené extáze vás přivádí možnost učit své ego trpělivosti a pochopení chrchlajícího kolektivu, který se tu sesedl těsně jeden k druhému a druhý k dalšímu. Zaryté nedutání přerušují pouze osvobozující záchvaty kašle a kýchání.

Další světlou stránkou této siesty je výjimečná příležitost sblížit se dokonale s viry všech druhů, poddruhů, ras a podras, což se jim bude brzy určitě hodit.

Po několika hodinách na vás došla konečně řada? Stojíte tét a tét před vytouženým lékařem? Také lékař je nadšením bez sebe, že vás zase vidí. Jásá a ptá se, jak se máte. Uklidněn, že výborně, obdaruje vás preventivně svitkem receptů a dalších pokynů.

Co pokyn, to sportovní výkon. Běh na EKG pro srdeční odposlech, běh na rentgen – spočítat žebra… Přidáváte na rychlosti a je s vámi legrace. Když to ostatní choroby, a že jich je nespočítaně, zjistí, mají také chuť se s vámi pobavit. Třeba amnézie, amyotrofie, hermie, ischialgie, kachexie, malárie, urémie… Pak hyjé! Prásknete do koní. Kočárem zvaným sanitka, za asistence zdravotníků (pak, že jste osamělí!) se řítíte za zvuků sirény (aby všichni slyšeli!) ulicemi Prahy, Berlína, Budapešti, Stockholmu, Londýna, Madridu, San Diega, Vancouveru, Rychnova nad Kněžnou, nebo kde to vlastně bydlíte, do nejbližší nemocnice.

Tam se už opravdu neudržíte smíchy. Takové vzrůšo! Jako na plese! Nebo na operaci? Všichni dělají, co vám na očích nebo na jiných místech vidí. Páni profesoři, docenti, primáři, asistenti, lékaři, sestřičky i bratříčci se činí, co jim síly a injekční stříkačky stačí, aby vás rozptýlili. Vyzpovídají vás, otestují, uspí, zakrojí do vašeho těla speciální nožíky, vysají z vás krev, ze šťastnějších tuk, zaštupují řezné rány, zamotají vás do obvazů, nebo si na vás zopakují laparoskopii. Kdyby náhodou Pánbůh dopustil, že budete krvácet z nosu, vyrobí vám tamponádu. Dva dny vás podusí, obstojíteli, darují vám život a tampónů vás zbaví.

Jestliže navzdory těmto zážitkům máte stále pocit osamělosti, navštivte kadeřnický salón, abyste se zalíbili zubaři. Zubař vám ochotně vytrhne většinu zdravých zubů (proč čekat až se zkazí?), neboť existují neodolatelně půvabné, levňoučké (dva až tři měsíční platy vám na ně hravě stačí) zubní náhrady. Zbytek osamělých zubů vám pak profesionálně obrousí.

Lásku vám může vyznat i některá z chorob očních. Zažene vás na ophthalmologickou kliniku. Pan primář, jestliže nebude zrovna přednášet v USA, vám přišije sítnici, abyste nešli domů s prázdnou, a také abyste zahlédli tramvaj dřív, než o ni zakopnete.

Fakt, že si vás choroby oblíbily a hýčkají vaše tělo i duši svou neodbytnou péčí vás drží při životě. To je ale paradox! Všemi mastmi mazaní probíháte ordinacemi jako závodní hřebec parkúrem, díky profesionálním trenérkám, které vás dostaly do skvělé kondice.

Není divu, že máte blažený pocit uspokojení, když dozávodíte domů, zapálíte oheň v krbu a zasednete vyhladovělí k hostině, která vás čeká. Sliny se vám sbíhají nad pilulkami a granulemi vyrovnanými na mísách a talířích značkového porcelánu. Jako opravdoví gurmeti si jednu po druhé pomalu vychutnáváte a zapíjíte vodkou.

V příbalových letácích, ze kterých už máte rozsáhlou knihovnu, jste se dočetli, že některé léky, jestliže se jimi přejíte, vám mohou pěkně zavařit. Můžete upadnout do kómatu, může se dostavit gastritis, tachykardie, zábavná flatulence, hepatitis a jiné radosti.

Po uplynutí množiny chvil, spokojení, že se vás nic takového nepotkalo, se posadíte do křesla rozhodnuti trochu se pobavit a pustíte si televizi. Avšak běda! Z obrazovky se na vás vyvalí požáry, zemětřesení, tromby, záplavy, vraždění ze smyslných i nesmyslných důvodů a jiné extrahrátky. Tajfun Amálka – vítr síly orkánu, se žene za cyklonem Ferdinandem, zboří spolu Himaláje, sněžní muži a sněžné žínky v zemljankách přežijí, narýsují nové mapy světa, označí nová osídlení, s přispěním marťanů vzniknou nová pokolení.

Nevíte, jestli máte viset na životě nebo se oběsit na nejbližší půdě. Vypnete televizi a jdete se uložit ke spánku s nadějí, že se ještě nejedná o ten věčný. Spánek přece vždy posílí. O to víc, že budete snít o chorobách, které vás do smrti neopustí. O těchto obětavých pomocnicích šéfa pekelníků, který je patrně majitelem lékárny a snaží se vydělat horentní sumy na ubohých pacoších, jak se teď říká pacientům.

Suma sumárum naše heslo zní: S chorobami nikdy sami, ani ve svých snech.

Ludmila Lojdová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012