Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech

3-4 2010 Ostatní česky
obálka čísla

12. mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT, pořádaný organizací Člověk v tísni, o. p. s., se uskutečnil v Praze 10.–18. března 2010, poté proběhne v dalších 29 městech po celé České republice. Výběr z filmů Jednoho světa bude prezentován také v Bruselu (12.–19. 4.).

Jeden svět je dnes největším lidskoprávním filmovým festivalem v Evropě a jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v rámci Prahy a celé České republiky. Každoročně promítá Jeden svět přes 100 filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární filmy se sociální, politicky angažovanou a lidskoprávní tematikou. V roce 2007 Jeden svět získal Čestné uznání Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům. Jako každý rok přijeli na festival zahraniční hosté, většinou režiséři, ale i hlavní postavy vybraných dokumentárních filmů, kteří byli přítomni debatám bezprostředně po skončení projekcí jejich filmů. Jeden svět je nejen filmovým festivalem, ale také diskusní platformou. Cílem je, aby diváci Jednoho světa společně s odborníky, novináři či zástupci neziskového sektoru měli možnost prodiskutovat některá z klíčových témat současnosti, jako jsou momentální situace v Íránu, Afghánistánu, Barmě či Tibetu, dopad ekonomické krize, změna klimatu či prevence šíření nacionalistické ideologie.

Zahajovacím filmem byl promítnut íránský snímek Dny zelených nadějí. Jde o film na vysoce aktuální téma dokumentující události, které patří k nejhorším příkladům alarmujícího potlačování demokratických principů z posledních let.

Kromě tematických kategorií nabídl festivalový program dvě soutěžní kategorie (Hlavní soutěž a Máte právo vědět). Filmy v hlavní soutěži soutěžily o Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii udělované Hlavní porotou.

V hlavní soutěži jako nejlepší film byl oceněn britsko-kambodžský snímek Nepřátelé národa o výpovědi svědků vraždění za vlády Rudých Khmerů. Režisér Thet Sambath se snaží získat odpověď jak a proč bylo brutálně pozabíjeno přes dva miliony lidí.nejen od bývalých řadových vojáků, slepě vykonávajících rozkazy svých nadřízených, ale hlavně od Nuona Chea, pravé ruky samotného Pol Pota. Roky trvalo, než se mu podařilo získat důvěru tohoto starého muže, který i dnes odmítá osobní odpovědnost za spáchané zločiny. Ocenění za nejlepší režii získal polský dokument Chemo o onkologických pacientech.

Jako nejlepší film v kategorii Máte právo vědět udělila Porota Rudolfa Vrby (záměrně složena nikoli z filmařů, ale z charismatických a statečných jednotlivců, kteří se angažují na poli obrany lidských práv) cenu za nejlepší film dokumentu Slunce za mraky, film o Tibetu okupovaném Čínou. Filmařská dvojice dává ve svém snímku velký prostor nejen dalajlamovi, ale také řadě tibetských intelektuálů. Tento film získal také Zvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, udělovanou porotou pod čestným předsednictvím Václava Havla. Cenu převzala tibetská režisérka Rita Sarin a režisér Tandzin Sonan společně s výkonnou producentkou jejich filmu Francescou von Habsburg- Lothringen. Zvláštní uznání si vysloužil americký snímek Tibet zpívá. Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárnímu filmu byla udělena českému filmu režiséra Tomáše Kudrny Mlčeti zlato. Studentskou cenu pro nejlepší film z kolekce snímků Jeden svět pro studenty převzala od studentské poroty holandská režisérka Marije Meerman za svůj snímek Chci být někdo. Diváckou cenu vyhrál český dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní. Pětici hlavních postav, které se narodily s vážným postižením a byly rodiči odmítnuty, sledoval neuvěřitelných dvacet let. Intimní a nesmírně citlivě natočený dokument rozhodně není smutnou ukázkou několika nešťastných osudů, ale naopak povzbudivým svědectvím o tom, co všechno dokáže hendikepovaný člověk se silnou vůlí zvládnout.

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012