Dopis ze Švýcar

3-4 2010 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

…jsme rádi, že ještě můžete posílat vytištěný časopis. Já bych to teoreticky mohl vždy vytisknout z mého PC, ale obrázky by nebyly barevné, a nevím, co ještě bych měl za problémy. Moji přátelé, kterým dávám časopis ke čtení, PC nemají. Já sice píšu veškeré dopisy na PC a občas i e-maily, ale to už jen zřídka, i když je to v podstatě levnější. Internet skoro nepoužívám, číst z obrazovky mi dělá potíže, i když mám k tomu zvláštní brýle.

Články jako Citace k zamyšlení (T. Baťa), by mělo číst hodně lidí, zvláště v USA a jinde na světě, ale ti, pro které by to bylo, ti by možná sotva mávli rukou, ani by možná těch pár řádek komplet nepřečetli a kdo ví, zda by se zdržovali, aby něco řekli. Také články Jsem kapitalista, vydělávám, nestydím se a Bylo to jako z pohádky, se mi líbí. Pomohlo by, kdyby to četlo hodně lidí, vznikla by skupina, nebo strana, která by u nás byla schopna se dostat do vlády a pak nastolit alespoň takovou demokracii, jaká byla u nás do r. 1938?

Několik vět vystihujících stav české společnosti nevystihuje jen tuto, takové je to i zde a asi jinde v Evropě a kdovíkde ještě, ale nic nenaděláme. Ti, kteří to chápou a byli by schopni to změnit, ti se k tomu nedostanou, většinou ani nechtějí sami, což se nedivím. Možná, že se ke změně dostanou zase nějací diktátoři (v Rusku, Číně, Libyi a kdovíkde) a bude se zase válčit.

Když jsme svědky toho, že nesvědomití, bezohlední a vůbec špatní lidé mají více úspěchů a daří se jim lépe než těm poctivým, ochotným a ohleduplným lidem, tak je to velká, velká škoda! Zlepšení se už asi nedožiju, snad moje děti, já jsem ročník 1927.

Eduard Novotný
Švýcarsko

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012