Pocta Adolfu Zábranskému

1-2 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Tak je nazvána další zajímavá retrospektivní výstava v Lidicích. Je zdařile instalována v Lidické galerii.

Z bohaté tvorby dnes opomíjeného umělce Adolfa Zábranského si tady připomenete nejednu kresbu, ilustraci, plakát, se kterými jste se ve svém dětství či mládí setkávali. Vyhledávané byly jeho ilustrace k poezii pro děti např. od Františka Hrubína, Josefa Václava Sládka, Jana Čarka, ale také Národní pohádky a pověsti od Václava Beneše Třebízského či Hanýžka a Martínek od Jindřicha Šimona Baara.

Především se však potěšíte knižní ilustrační tvorbou řady pohádek, zejména pohádek Boženy Němcové, na nichž malíř pracoval téměř patnáct let s největší pokorou a úctou k veliké spisovatelce.

Kreslil, jak viděl, a že vystihl velmi přesně a oduševněle tuší a bambusovým perem např. i portrét prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, o tom se můžete přesvědčit právě na této výstavě.

Za zdánlivou jednoduchostí jeho kreseb či ilustrací je mnohaletá zkušenost, poctivost a příprava řady studií a variant řešení. I proto se stal jeho výtvarný projev pojmem mezi odborníky, ale i laiky v řadě zemí a byl jimi oceňován (např. v roce 1971 Cenou Hanse Christiana Andersena).

Výstava potrvá do 2. května. Do konce února je ke zhlédnutí od 10 do 16 hodin, od března od 10 do 17 hodin.

Zájemci a znalci díla akademického malíře Adolfa Zábranského vědí, že jeho další retrospektivní výstava je v sálech Žerotínského zámku v Novém Jičíně. V jeho rodné obci Rybí u Nového Jičína byla dne 29. listopadu 2009 ke 100. výročí jeho narození odhalena pamětní deska a otevřena pamětní síň. Jeho jméno ponese od tohoto dne základní škola v obci.

Olga Rohelová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012