Pocta Marii Uchytilové

1-2 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Památník Lidice uspořádal k 20. výročí úmrtí akademické sochařky Marie Uchytilové v prostorách výstavní síně Pod Tribunou komorní výstavu.

Výstava je vzhledem k rozsáhlosti díla této plodné autorky jen nahlédnutím „okénkem“ do její tvorby plaket, medailérské a hlavně figurální plastiky. Pro nezasvěcené je milým překvapením i její tvorba básnická.

Marie Uchytilová je autorkou nezapomenutelné sedmnáctileté Barunky Panklové – Němcové v České Skalici, veronských milenců Romea a Julie v Říčanech u Prahy, ale také busty arcibiskupa Berana a velmi známé Lidické matky u gymnázia v Kladně. Sotva kdo ví, že její drobné „dílko“ – kovová mince v nominální hodnotě 1 Kč s reliéfem mladé ženy, která v pokleku sází lípu, procházela s drobnými úpravami našima rukama v letech 1957–1993.

Sochařka, která umírající lidické ženě Františce Hroníkové přísahala, že splní svůj slib a vytvoří pomník osmdesáti dvěma lidickým dětem, které byly v automobilu dne 2. 7. 1942 udušeny v Chelmu, Svůj slib plnila 20 let, tvrdou, náročnou prací, s obětmi hmotnými i duševními. Slib naplnila vrchovatě, ale osazení monumentu v prostoru lidické pláně se nedožila. Dokončení díla se ujal manžel, výtvarník Jiří Václav Hampl.

Výstava trvá od 19. 11. 2009 do 14. 3. 2010 a je otevřena do konce února denně od 9 do 16 hodin, v březnu od 9 do 17 hodin.

„Jsem pekař, který peče chléb, neptám se, kdo přichází, aby koupil chléb. Možná řekne, že chléb je dobrý, možná řekne, že chléb je špatný. Peču svůj chléb pro toho, kdo přijde. Jak nejlépe umím.“

Olga Rohelová

„Já a mít radost – věřte mi
nevím už ani jak chutná.
Vždyť celá ta má pouť na zemi
byla a je tak smutná.

Vždyť o mne nejde – já jsem jen
dávný výkřik dětí a pláč žen.
Budím jen k životu dávný sen
Zapomenutých princezen.“

Verše Marie Uchytilová (17. 1. 1924 Královice u Rakovníka – 16. 11. 1989 Praha)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012