Máte rádi knihy Bohumila Hrabala?

1-2 2010 Knihy česky
obálka čísla

Nakladatelství Mladá fronta v roce 2009 opět vydalo několik známých titulů Bohumila Hrabala. Třetího či čtvrtého vydání se tak dočkaly Postřižiny, Svatby v domě, Ostře sledované vlaky a Něžný barbar. Malé formáty knih s pevnou vazbou se nezměnily, byly pouze nově navrženy obálky. A tak pokud vám některé z uvedených děl ještě ve sbírce chybí, nebojte se rozšířit její řadu, nové dílo mezi ostatní krásně zapadne. Pro vás a také pro ty, kteří se třeba teprve chystají ke koupi první Hrabalovy knihy, přikládáme malou ukázku z prvních dvou zmíněných titulů. Ten první titul je snad pro všechny notoricky známý, pokud ne v knižní podobě, tak jistě v té filmové. S tím druhým jsme se možná všichni ještě nesetkali, a tak se můžeme těšit na ještě neobjevenou epizodu z Hrabalova života.

Postřižiny

Známý Hrabalův román, který poprvé vyšel v roce 1970 a byl později zfilmován, je z velké části autobiografií autora. Děj se odehrává za první republiky, na počátku dvacátých let, kdy Hrabal prožíval dětství na malém městě (v Nymburce), ve kterém byl jeho otec správcem pivovaru. Příběh je vyprávěn z pohledu autorovy maminky, je zachycena doba modernizace a technických objevů na pozadí každodenního maloměšťáckého života.

Právě maminka Maryša je zde nositelem moderního ducha. Zkracují se vzdálenosti i čas a maminka coby energická žena, která si užívá života a jde s dobou, zkracuje sukni i své vlasy. Důležitou postavou je také strýc Pepin, který sice „přijel jen na návštěvu, ale zůstal natrvalo“. Po jeho příjezdu se plnost maminčina prožívání ještě umocní. Strýc Pepin hlučně vypravuje své historky, raduje se ze života a s Maryšou vymýšlí ledasjaké veselé kousky. To se však nezamlouvá jeho bratru Francinovi, tatínkovi autora, který má rád svůj poklidný život, pevný řád v pivovaru a hlavně svou ženu stále na očích. Tak se krásně dějově prolíná vyprávění strýčka Pepina s důležitým obchodním jednáním tatínka a jeho citlivým až žárlivým vztahem k mamince.

Milé vzpomínky na Hrabalovo dětství jsou čtenáři přiblíženy pomocí komických historek, hovorovou řečí, častou nadsázkou. Z celého příběhu na nás působí autorova posedlost životem, zaujatost jednoduchými, ale krásnými osudy obyčejných lidí.

Svatby v domě

Kniha je první částí Hrabalovy autobiografické trilogie, kterou tvoří Svatby v domě, Vita nuova a Proluky. Autor ji napsal koncem sedmdesátých let dvacátého století, kdy doma nesměl oficiálně publikovat, a tak byla nejprve vydána v zahraničí. V Česku vyšla až v roce 1994.

Svatby v domě zachycují určitou epizodu z Hrabalova života od prvního setkání s Eliškou („Pipsi“) až po jejich svatbu. Děj vypráví Eliška, původem Němka, která se v poválečné době ocitá na okraji společnosti. Koncem padesátých let se setkává s Hrabalem („doktorem“), který se v té době nachází v podobné životní situaci. Žije ve starém domě, bývalé kovárně, na libeňské periferii a pracuje jako balič ve sběrně starého papíru. Svůj svět si zpestřuje častými flámy pořádanými ve svém bytě a vzpomínkami na minulost.

Hlavní dějovou linii tvoří až románový vztah Elišky a doktora, jen okrajově jsme seznámeni s dalšími postavami, například s obyvateli domu či zaměstnanci sběrných surovin a restaurace hotelu Paříž, kde pracuje Eliška. Závěrečný happy end podtrhuje dojem dívčího románku. Název knihy se může vztahovat jak k bujarým večírkům v Hrabalově domě, jež prosvětlovaly jeho jednotvárný život, a kde také začalo citové vzplanutí k Elišce, tak ke skutečné svatbě mezi doktorem a Pipsi.

Autor dokáže svým působivým jazykem čtenáře vtáhnout do děje plného citu, do všedního života obou hrdinů, do krásných zákoutí přírody i v tak nepříznivé a na první pohled „nepěkné“ poválečné době, ve které se příběh odehrává.

Jana Blahušová, studentka
Fakulty humanitních studií UK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012