Kdeže loňské zprávy jsou!

1-2 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Je to stejné každý rok. Co se zdálo důležité před deseti, pěti, dvěma měsíci se najednou zdá hrozně dávno a nicotné. Tím zdaleka nechci tvrdit, že se při rekapitulaci roku 2009 nedokážu znovu naštvat nebo potěšit.

Co se například stalo?

Už první dny v lednu prorokovali analytici, že českou ekonomiku čeká těžký rok. Byl ještě horší...

Do Evropy přestali Rusové posílat plyn, protože se nedohodli na tranzitních poplatcích s Ukrajinci. Teď se přou s Bělorusy kvůli naftě. Některé nejistoty jsou jisté!

Mohli jsme být půl roku šéfy Evropy. Protože se sociální demokraté a jejich spojenci postarali o pád vlády, polovinu z té doby jsme měli místo uznání ostudu.

Další ostudu nám udělal pan prezident, když podepsal zákon, omezující práva novinářů na informace z policejních odposlechů. Taky řekl, že není třeba hledat protikrizová opatření, protože krize pomine stejně jako chřipka. Jenže obojí zdecimovalo kus světa!

Michael Kocáb se ve vládě Jana Fischera stal ministrem pro lidská práva. Je dalším politikem, který doufá v zázrak a chce vyřešit nesoulad mezi Romy a ostatními obyvateli Česka.

Komunisté zcela vážně žádali, aby se na českých školách mluvilo o kladech čtyřiceti let komunisté nadvlády.

Bolševická prokurátorka Ludmila Brožová- Polednová, která poslala na šibenici Miladu Horákovou, šla na šest let do vězení.

V dubnu jsme prožili šok: na domek početné romské rodiny hodili skinheadi zápalné lahve. Strašlivě popálená holčička Natálka byla loni nejsledovanějším dítětem u nás..

Do Prahy přijel prezident Barack Obama. Okouzlil všechny, co se k němu prodrali přes nejlepší ochranku na světě.

Kanada od jara hrozila, že opět zavede vízovou povinnost pro Čechy. To udělala na podzim, když se do ní dál hrnuly stovky Romů.

Spor o vlastnictví Svatovítské katedrály je politickým hitem všech vlád a nedokázal ho vyřešit ani kardinál Miloslav Vlk. Začíná osmnáctý rok sporu...

ODS měla smůlu: noviny otiskly fotku nahatého Mirka Topolánka a Pavel Bém už konečně oznámil, že Praha se vzdala pořádání olympijských her v roce 2020. Zatím nás to stálo 69 milionů korun.

Zrodila se nová strana TOP 09, v jejímž čele stojí Karel Schwarzenberg.

Na politiky ČSSD létala na veřejných shromážděních vejce. Je možné, že by to souviselo s Paroubkovým vřelým vztahem k ruskému premiérovi Putinovi?

Přijel papež Benedikt XVI. a vyvrátil představy, že je to suchý patron bez charizmatu.

Konečně vyšlo najevo, kolik je malé množství drog, které lidé mohou mít beztrestně pro vlastní potřebu. Obávám se, že narkomanům je to fuk a distributoři to mají už dávno vymyšlené.

Pan prezident v přísném soukromí podepsal 3. listopadu Lisabonskou smlouvu. Oznámil to jen tak mimochodem a taky později přiznal, že dokonce uvažoval o abdikaci. – Lidé, kteří ho viděli, jak klade květiny k památníku 17. listopadu na Národní třídě, na něj volali „hanba“ a „nedělej ostudu“.

Slavili jsme 20. výročí Sametové revoluce. Většina z nás ráda!

Venda Šebrlová

P. S.:

Všechny politické tahanice však na čas zastínily červnové bleskové povodně.

A úplně všechny tahanice zastínilo na pár dní vyznamenání, které 28. října dostal na Hradě od pana prezidenta Karel Gott. Na Zlatého slavíka se snesla lavina chvály i dost nevole. Je však pravda, že Gott se víc podobá svou přizpůsobivostí obyčejným lidem než hrdinům z nedávné historie, například chartistům. Takže chvály bylo víc.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012