Tento způsob léta...

9-10 2009 Ostatní česky
obálka čísla

...byl naprosto hysterický. Bylo příšerné vedro a sucho, takže jsme na sebe v rozpálených ulicích jen tupě koukali a ani neměli sílu si postěžovat. Pak přišly bleskové povodně a stovky lidí plakaly nad svým zničeným majetkem a my ostatní jsme alespoň trošku peněz posílali na povodňová konta. Přece jen nejsme tak úplně bezcitní, jak se často zdá...

Kdo jel k moři, užíval si chladné vody a pak se modlil, aby jeho cestovní kancelář nezkrachovala, letadlo nepropadlo věřitelům a on se v pořádku vrátil. Ne všem se to povedlo, v zahraničí zůstaly tisícovky vyjevených a vzteklých lidí.

V novinách se psalo především o ekonomické krizi a úřednická vláda, která nás měla dovést k předčasným volbám, bude u vesla déle. Ústavní soud se dostal do křížku s politiky a k překvapení politiků trval na liteře ústavy. Pak se jednalo ve stylu: jednou jsi dole, jednou nahoře a prezident Václav Klaus „vhodně“ načasovanými projevy přispíval k nervozitě všech.

Komunistům unikla na veřejnost „kuchařka“, jak mají politici z této strany odpovídat voličům na nepříjemné otázky z doby vlády bolševiků. Na otázku „Jak se díváte na procesy 50. let“ se má mj. správně odpovědět: „Svůj podíl na tom měly jak mocenský tlak Stalina z Moskvy, tak i provokace ze Západu“. Podle místopředsedy Dolejše připravuje strana „návod k použití“ před každými volbami a je mezi kandidáty oblíbený. Taky důvod k permanentní naštvanosti, ne?

Na Karlově mostě se porvali chlapi z bezpečností agentury s opilými turisty z Anglie, kteří začali ničit opravované sousoší Kalvárie. Výsledkem byly rozbité nosy. Pražské památky jsou často terčem opilců, kteří si k nám jedou vyhodit z kopýtka a dokázat si, že jsou chlapi!

O kousek dál se v červenci porvali strážníci a taxikáři ze Staroměstského náměstí. Ti byli pověstní svým příšerným předražováním a tak jim magistrát zrušil toto lukrativní stanoviště. Udivení turisté sledovali, jak uniformy vítězí nad civily a zcela spontánně volali „gestapo, gestapo“. Troufám si tvrdit, že tentokrát bylo právo na straně strážníků a turisté měli volat „konečně, konečně“! Na místě taxíků mají pár metrů od obří sochy Jana Husa parkování invalidé a strážníci.

Jako obvykle píšu na konci fejetonu alespoň jednu pozitivní zprávu: letos měla Letní škola slovanských jazyků, organizovaná Universitou Karlovou, 163 žáků. Ti se nejen učili česky – ti začátečníci a mírně pokročilí za pomoci zprostředkujícího jazyka (angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny), ti pokročilí měli kromě jazykové výuky i semináře. V reálu poznávali naši kulturu, historii a umění... A většina z nich sem jezdí jako domů.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012