Festival americké jaro 2009 s kanadskými dny

3-4 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Festival AMERICKÉ JARO 2009 se bude konat v období od 24. dubna do 22. července 2009 na následujících místech: v Praze a Středočeském kraji, v Olomouci a Olomouckém kraji, v Brně a Jihomoravském kraji, v Plzni a Plzeňském kraji, v Jihočeském a Libereckém kraji a v kraji Vysočina.

V tomto období se uskuteční asi 60 koncertů a přednášek. Festivalu se zúčastní 10 amerických umělců: Kristen Cooper (hoboj, Richfield, Minnesota), Joan DeVee Dixon (varhany, Frostburg, Maryland), Lynn Eustis (soprán, Denton, Texas), Arthur Greene (klavír, Ann Arbor, Michigan), Solomia Soroka (housle, Ann Arbor, Michigan), Dan Tepfer (klavír, New York), Adam Wodnicki (klavír, Denton, Texas) a trio Five Season Players z Iowy: Julie Fischer (housle), Suzanne Wagor (viola) a Richard Wagor (kontrabas). Novinkou v tomto roce budou Kanadské dny, od 24. do 28. dubna, na nichž vystoupí kanadská sopranistka Melanie Gall (Calgary, Alberta). Festivalu se dále zúčastní česká klavíristka Alice Fiedlerová, kytarista Tomáš Hanzlíček a barytonista František Zahradníček.

Na přednáškách a besedách festivalu vystoupí Čechoameričané Norbert Auerbach (filmový producent, Praha), Petr Bísek (vydavatel čtrnáctideníku Americké listy, New York), Josef Michl (prof. chemie, Boulder, Colorado), Petr Sís (grafik, New York) a Jan Švejnar (prof. ekonomie, Ann Arbor, Michigan). V průběhu Kanadských dnů vystoupí Čechokanaďan Edvard Outrata (bývalý senátor, Praha). V Olomouci je spolupořadatelem festivalu Univerzita Palackého a tři členové Katedry anglistiky a amerikanistiky na této univerzitě, Jaroslav Peprník, Michal Peprník a Marcel Arbeit, vystoupí na veřejných přednáškách o americké literatuře. V Plzni přednese Stanislav Přibyl přednášku o Janu Nepomuku Neumannovi z Prachatic, americkém světci českého původu.

Oficiální zahájení celého festivalu se bude konat 24. dubna 2009 v Praze na koncertu v koncertním sále Deylovy konzervatoře, kde vystoupí kanadská zpěvačka Melanie Gall za doprovodu Alice Fiedlerové. To bude první z pěti Kanadských dnů.

Hlavní část Amerického jara 2009 se bude konat v Olomouci a Olomouckém kraji, kde se uskuteční 18 koncertů a přednášek. Na zahajovacím koncertu 15. května 2009 vystoupí v sále Reduta Orchestr Hradní stráže a Policie České republiky a tři američtí sólisté. Spolupořadatelé jsou Univerzita Palackého a Moravská filharmonie Olomouc. Mediálním partnerem je Český rozhlas Olomouc.

Od poloviny května do začátku června a v polovině července se budou konat další koncerty a přednášky v dalších místech.

Detailní program Amerického jara 2009 bude na webových stránkách Mezinárodní společnosti A. Dvořáka, od 1. dubna 2009.

www.interdvoraksoc.cz

Festival Americké jaro

Festival Americké jaro je největší současný projekt česko-americké kulturní spolupráce. Hlavním organizátorem je Mezinárodní společností Antonína Dvořáka, která při přípravě jednotlivých akcí spolupracuje s dalšími kulturními a vzdělávacími institucemi. Cílem této široce pojaté akce je prostřednictvím hudby a mluveného slova navazovat na duchovní odkaz Antonína Dvořáka, zakladatele americké národní hudby, jehož jméno symbolizuje česko-americkou spřízněnost. Organizátoři jsou přesvědčeni, že osobní setkávání se špičkovými hudebníky a lektory, kteří působí nebo působili na předních amerických univerzitách a institucích, přispěje k vzájemnému českoamerickému poznávání a k posilování demokracie v této zemi.

Na koncertech zazní především díla amerických skladatelů - mnozí z nichž zde ještě nejsou dobře známi - ale také díla českých autorů napsaná za jejich pobytu v USA a díla českých krajanů. Účinkující umělci patří mezi špičkové hudebníky Spojených států.

Přednášky se soustřeďují na americký způsob života, česko-americké vztahy, každodenní americkou demokracii a myšlenky svobody, na nichž byly USA vybudovány. Lektoři zahrnují české odborníky a Čechoameričany či Američany, kteří zde jsou na návštěvě nebo se vrátili zpět do České republiky.

Festival Americké jaro se poprvé konal v roce 2006. Během prvních tří let existence tohoto cyklu se uskutečnilo přes 100 koncertů, mistrovských kurzů, přednášek a besed zhruba ve 30 městech a obcích.

Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka

Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka založil roku 1999 klavírista Radoslav Kvapil. Společnost se zaměřuje na uctění památky Antonína Dvořáka provozováním jeho děl a rovněž připomínáním duchovního odkazu Dvořákovy osobnosti. Jedním z hlavních cílů všech aktivit je uvádět špičkové umělce a lektory nejen ve velkých městech, ale představovat je publiku i v menších městech a obcích.

Od svého založení organizuje společnost série koncertů a hudebních festivalů.

Jiřina Rybáčková

Příznivci, spolupořadatelé, sponsoři

Projekty Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka získaly podporu mnoha významných osobností českého veřejného života, mezi nimiž byli například Tomáš Halík, Vítězslav Jandák, Josef Jařab, Václav Malý, Karel Schwarzenberg, Josef Suk, Cyril Svoboda, Jan Švejnar, Miloslav Vlk, Alexandr Vondra a Lubomír Zaorálek.

Na projektech Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka se jako spolupořadatelé podílely Církev Českobratrská evangelická, Filharmonie Brno, Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, Masarykova univerzita v Brně a další.

Projekty Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka finančně a materiálně podpořily Kancelář prezidenta republiky ČR, Velvyslanectví USA v ČR, ministerstva zahraničí a kultury, krajské a městské úřady, Americká obchodní komora, Metrostav, Modrá pyramida, Peugeot, a řada nadací.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012