Remosku Britové kupují

3-4 2009 Ostatní česky
obálka čísla

Naší redakci zastupuje ve Velké Británii úžasná žena. Jediná Češka s titulem Lady (nepotrpí si ale na takovou publicitu) Milena Grenffel-Baines. Je z tzv. Wintonových dětí. Jako holčička byla zachráněna, odvezena do Anglie a měla to štěstí, že jejím rodičům se tam také podařilo přijet. Milena chodila do české školy a protože ovládá perfektně češtinu i angličtinu, občas pro náš časopis překládá, vedle toho, že nás zastupuje. Dělá plno věcí pro propagaci české hudby, českých výrobků. Vozí do Česka a na Moravu skupiny dobrých lidí z Anglie, kteří mají zájem navštívit koncerty, koupit si nějakou hezkou keramiku apod. V neposlední řadě se stala propagátorkou REMOSKY. Díky ní se výroba tohoto specificky českého výrobku rozjela a Remoska nyní expanduje nejen do Anglie, ale i do Kanady a USA. (Více o Lady Mileně v Českém dialogu na www.cesky-dialog.net v číslech 2, 4, 9, 10/2003 a 11/2004.)

Remoska, pohořelický kapr nebo pardubický perník mají nejméně jedno společné. Jejich původ je exkluzivně svázán s Českou republikou či její konkrétní částí. A přestože část těchto specialit z Moravy i z Čech putuje do zahraničí, ekonomickou krizi zatím nepocítily.

Společnost Remoska sídlící ve Frenštátu pod Radhoštěm vyváží proslavenou elektrickou pečící mísu hlavně do Velké Británie. A přestože ostrovní království začalo dopady hospodářské krize pociťovat dříve než Česká republika, ochladnutí zájmu o český unikát zatím nepřišlo.

„Přesné hodnocení loňského roku jsme ještě nesestavili. Ale podle prodejů rozhodně nepůjde o žádný propad. Naopak se prodej mírně zvýšil,“ zhodnotil obchodní ředitel společnosti Remoska Ivo Svoboda.

K prodejnosti jde podle něj k duhu i současné oslabování koruny, přestože má smlouvy včetně cen uzavřené půl roku předem. Hospodářskou krizi však vedení společnosti rozhodně neignoruje.

„Nějaké rezervy, které by časově omezený propad zájmu pomohly překlenout, máme. Ale samozřejmě se snažíme připravit i scénář, který by nastal v případě dlouhodobějšího poklesu poptávky,” dodal Svoboda.

Krizi neřeší, mají jiné starosti

Trochu jiné starosti mají společnosti vyrábějící potraviny, které chrání značka Evropské unie. Status chráněné české speciality sám o sobě proti krizi příliš nepomáhá.

Přesto ji výrobci příliš neřeší. Mají totiž jiné starosti. „Spíš než krize je pro nás problém přesun lidí z malých krámků do marketů. Zrovna minulý týden zavřely dvě prodejny, které naše produkty prodávaly,“ posteskl si mluvčí lomnických sucharů Ladislav Kodejška.

A proniknout na regály hyper a supermarketů pro drobnější výrobce není nijak snadné. Vysoké poplatky za každý výrobek umístěný v polici si může dovolit jen málokdo. Proto jsou například lomnické suchary, označené chráněným zeměpisným označením, odkázané právě na drobnější prodejce.

U „štramberských uší“, cukrovinky vyráběné jen několika malými výrobci ve Štramberku a Kopřivnici, je situace ještě o něco komplikovanější. Každý výrobce má odbyt zajištěn trochu jinak.

„Já osobně mám zajištěný odbyt přes trhovce, takže je v současné době skoro nulový. Hlavní sezóna je pro mě v létě, něco málo se prodá i před Vánoci,“ uvedl Miroslav Hanzelka, který vlastní certifikát na výrobu originální pochoutky.

Pomáhá známka? Jak komu

Na seznamu Evropské unie je v současné době zaevidováno šestnáct produktů, dalším osmi ještě běží lhůta pro podávání námitek. Ti, kdo se chráněným označením už pochlubit mohou se v hodnocení jeho významu liší.

„Označení původu pro pohořelického kapra pomáhá spíš při propagaci a jako zviditelnění domácího produktu. Spotřeba sladkovodních ryb je v České republice i nadále dost nízká. Proto se téměř polovina produkce vyváží do zahraničí. A vývoz podle předběžných výsledků zaznamenal pokles a to celorepublikově,“ zhodnotil výrobní náměstek Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Oproti tomu výrobci pardubického perníku si evropskou značku chválí. „Teď v době předsednictví České republiky, je pardubický perník hodně žádaný jako dárek opatřený evropskou značkou. Navíc o produktech, které značku získaly nyní vysílala pořad Česká televize a to rozhodně zvedlo zájem,“ poznamenal předseda sdružení Pardubický perník Josef Novotný.

Chráněné speciality z Česka

Chráněné označení původu

Pohořelický kapr
Český kmín
Žatecký chmel
Chamomilla bohemica
Nošovické kysané zelí
Všestatská cibule

Chráněné zeměpisné označení

Lomnické suchary
Chodské pivo
Hořické trubičky
Třeboňský kapr
Štramberské uši
Karlovarský suchar
Pardubický perník
Budějovické pivo
Budějovický měšťanský
pivovar
Českobudějovické pivo

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012