Blanka Svobodová - Když „doma“ bylo v Austrálii

3-4 2009 Knihy česky
obálka čísla

Mým nesplněným celoživotním snem bylo navštívit Austrálii. Na tomto kontinentě je všechen svět - pouště i deštné pralesy, moře, hory... A taky velkoměsta i daleko-široko nic s jednou farmou. Pak jsem objevila tuto knihu a nesplněný sen už tak nebolí.

Blanka Svobodová (nar. 1979) procestovala třicet zemí, dva roky žila v Austrálii. O sobě říká, že se řídí typickým australským heslem „No worries!“. Takže se nedělala velké starosti a o tom, jak přežít, napsala "návod k použití. Jak se shání práce a na co si dát pozor (na všechno, hlavně na dělení zpropitného), jak se zapsat do školy, jak hledat bydlení... Kniha je prošpikována příběhy i anekdotickými situacemi (jak si jeden den musela koupit stan, druhý den baťoh a třetí den auto). Víte, že tam milují rostlinný extrakt „vegemite“, který prý připomíná tekutý asfalt a smrdí jako nic na světě? Víte, že krokodýl má za život 66 sad zubů? Že některé děti se učí pomocí vysílaček a se svými spolužáky se vidí jednou za rok při slavnostním zakončení školního roku?

Pak však narazíte na citlivě a se znalostí věci napsanou kapitolu o původních obyvatelích a se zatajeným dechem budete číst Aboriginské desatero z knihy Američanky Marlo Morganové. Tam je psáno, co nesmíš dělat a co bys dělat měl. Rozporuplný je také pohled na Aborigince, které domácí i turisté většinou znají většinou jako alkoholiky a flákače. Dozvíme se však, co je za tím vším...

Kniha o Austrálii (zemi OZ) je samozřejmě také cestopis s barevnými fotografiemi. Autorka hodně zná a hodně prožila, takže se „domů“ budete vracet.

(šeb) Knihu vydalo nakladatelství
Mladá fronta.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012