Cinepur CHOICE

11-12 2008 Kultura česky
obálka čísla

V prosinci 2008 proběhly v městech Brno, Olomouc a Praha české premiéry nových děl tahounů světového uměleckého filmu Alexandra Sokurava, Takešiho Kitana nebo Guse Van Santa. V dalších sekcích se objevily například filmy Samuela Becketta nebo Claire Denisové.

Hlavní programová sekce CHOICE 2008 nabídla 10 českých premiér progresivních titulů světového kinematografie. Festival zahájil příběh tajemné vraždy vew skateboardovém parku v Portlandu Paranoid Park od Guse Van Santa. Van Santův nevšední film je osvobuzující v tom, že se na lidskou chybu dívá jako na iniciační existenciální moment. Snímek působí jako halucinace, horečnatě se skládající vědomí po výjímečné životní události, nakrátko vytěsněné z paměti. Může být portrétem jednoho dospívajícího kluka, stejně jako portrétem mentálního světa jedné generace. Paranoid Park Zaujal redakci prestižního časopisu Cahiers du Cinema natolik, že dílo zařadila mezi deset nejzajímavějších filmů roku 2007.

Černým koněm festivalu byl španělský experiment Kulkou do hlavy – režisér Jaime Rosales se v tomto nekompromisně minimalistickém díle inspiroval skutečnou brutální vraždou dvou policistů před francouzským coffee barem. Kromě nového filmu světově proslulého japonského režiséra Takešiho Kitana (Achilles a želva) či posledního díla ruského solitéra Alexandra Sokurova (s prostým názvem Alexandra) byl událostí také miniprofil argentického talentu Pabla Fendrika. Pětatřicetiletý režisér byl zastoupen celovečerným debutem Útočník (2007) a především aktuálním hitem Vroucí krev (2008), který ukazuje progresivní potenciál mladé argentinské kinematografie.

-HK-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012