Zdena Mašínová odmítla vyznamenání pro otce

11-12 2008 Aktuality česky
obálka čísla

Praha - Sestra Ctirada a Josefa Mašínových Zdena odmítla převzít vyznamenání, které ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDUČSL) udělila jejímu otci, generálovi Josefu Mašínovi, popravenému v roce 1942 nacistickými úřady za odboj.

Kříž obrany státu ministra obrany České republiky za odboj proti nacistům nepřevzala s odůvodněním, že v místnosti sedí člověk, který není bezúhonný, a to předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Kavalírová, která obvinění Mašínové odmítla, od Parkanové dostala Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany České republiky.

Mašínová kritizovala pracovní činnost Kavalírové v období normalizace i její údajnou „neznámou minulost“. „Pro mě je konkrétní pouze to, že tato paní byla celou normalizaci zaměstnána na ministerstvu sociálních věcí a její manžel že byl na ministerstvu vnitra. To je pro mě nepřijatelné,“ řekla novinářům pevným hlasem Mašínová.

Domnívá se, že podobné ocenění mohou dostat jen „lidé čestní“. Její otec byl zásadový člověk a ona a její bratři byli zásadově vychováváni, zdůraznila. Premiér Mirek Topolánek letos v únoru ve Washingtonu ocenil medailí bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se komunistickému režimu v Československu postavili se zbraní v ruce.

Celý článek:

http://www.ceskenoviny.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012