ČSÚZ - Vlastivědné kurzy ČSÚZ jsou setkáními generací

10 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Už po devatenácté od listopadu 1989 pozval Československý ústav zahraniční na třítýdenní jazykový a vlastivědný kurz do Prahy studenty češtiny a bohemistiky z různých zemí světa. Letos v létě tak absolvovali jeho bohatý program posluchači slavistiky z univerzit v Petrohradu, Kyjevě a Lvově, studenti českých škol z Vídně a chorvatského Daruvaru a potomci Čechů a Moravanů, kteří v 19. a 20. století odjeli žít a pracovat do Ameriky.

Pětadvacet letošních účastníků kurzu se sjelo do areálu České zemědělské univerzity v Praze Suchdole, kde ČSÚZ kurz pořádá od roku 1991. Tři týdny se tu pak ve škole, ve studentské restauraci, na prohlídkách města a na výletech spolu setkávali zástupci tří generací. Nejmladší Doly z Daruvaru bylo teprve šestnáct a nejstaršímu Marvinovi, dříve diplomatovi, dnes farmáři v Texasu, dvaaosmdesát. Přes věkový rozdíl si spolu rozuměli. Spojovala je snaha naučit se dobře česky a blíže poznat, jaká vlastně dnes Česká republika je.

„Na kurz jezdíme samozřejmě, abychom si vylepšili češtinu, kterou se na texaském venkově učíme převážně e-learningovou metodou, tedy přes počítač, ale těšíme se také na to, že na něm navážeme kontakty s bohemisty z jiných zemí Evropy. Osobní kontakty jsou dnes v životě velmi důležité,“ říká o motivaci k účasti na této každoroční aktivitě ČSÚZ učitel ze Schulenburgu v Texasu Thadious Polasek. Letošní kontakty byly pro něj obzvlášť významné, vedení ČSÚZ totiž pozvalo na kurz také vedoucí kateder slavistiky z Petrohradu, Kyjeva a Lvova, se kterými připravilo program spolupráce na několik příštích let. „My bychom potřebovali české knihy a učebnice,“ hlásil se i T. Polášek, který v červnu převzal vedení schulenburgské knihovny a rád by s ČSÚZ navázal užší spolupráci, která by mohla obohatit její knižní fond.

Ukrajinské profesorky byly kurzem, který seznámil studenty s českými reáliemi, překvapeny. „Každého musí nadchnout nejen to, co studenti za tři týdny v ČR vidí, ale i způsob, jakým se jim to prezentuje. U výuky je výhoda, že ji celý kurz provádí jeden pedagog, který tak může dobře poznat slabá místa studentů a opravit je, další výhoda je, že vyučování probíhá ve studentském kampusu, takže se nikdo nemůže vymlouvat, že nedojel, protože nefungovala doprava. Kulturní program ukázal letos to, co nemůže vidět každý, například reprezentační sály Pražského hradu, Senát a další a navíc je program vymyšlen tak, aby jej mohli fyzicky zvládnout dvacetiletí i sedmdesátiletí“, hodnotila kurz Olga Palamarčuková.

Stejného názoru bylo i dvanáct účastníků z USA, kteří na otázku, co nejvíc na kurzu ocenili, odpovídali: „Lidi, jejich laskavost, vstřícnost a péči o nás“. Kvůli tomu se, jak říkají, na kurz do Prahy vracejí. Osmasedmdesátiletý Vitor z Nebrasky už popatnácté, o čtyři roky mladší Margaret z Dallasu si už teď objednává letenky na příští rok, na dvacátý - jubilejní kurz. Z těch předchozích nevynechala ani jediný.

Ale vracejí se i mladší. Po loňské zkušenosti přijel dvaadvacetiletý Brian letos znovu a přivezl i svou dívku. Při loučení také on říkal: Tak zase za rok!

Hebr

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012