Pozitivní noviny

9 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Také vás někdy napadlo, jaké by to bylo krásné otevřít si takhle jednou noviny s vědomím, že z nich na vás po několika řádkách nevypadne žádná mrtvola, neštěstí, katastrofa či nepříjemná zpráva?

Já jsem tak dlouho hledal nějaké noviny, které by mi tuto - zdánlivě jednoduchou podmínku - splnily, a tak dlouho je nenacházel, až jsem se nakonec rozhodl, že si založím své vlastní. Způsob vydávání je jasný - prostřednictvím internetu - a obsah? - výhradně pozitivní. Prostě POZITIVNÍ NOVINY.

Cílem bylo vytvořit takovou malou oázu pohody a optimismu na síti, kde najde laskavý čtenář nejen zábavu, ale také hodně inspirace, doporučení a nápadů, kde ho slova autorů moudře a citlivě pohladí, potěší, zaujmou a nadchnou, ale kde najde i spoustu nových informací, myšlenek a dokonce i projektů.

A tak se na internetu objevila 1.srpna 2004 internetová adresa:

www.pozitivni-noviny.cz

Úměrně s rozrůstajícím se autorským týmem přibýval v jednotlivých rubrikách počet článků, stejně tak jako přibývali i pravidelní čtenáři po celém světě.

To je obrovská výhoda internetu: Vložíte na server článek, a během okamžiku si ho může přečíst kdokoliv na druhé straně zeměkoule. Žádný papír, žádná tiskárna, žádná doprava, žádné placení .... prostě jen radost z tvorby a bleskového přenosu myšlenek.

Proto také dosud fungují POZITIVNÍ NOVINY jako nevýdělečné médium, a všichni, kdo se na jejich vydávání podílejí a píší do nich, tak činí bezplatně z ryzího nadšení pro tyto noviny a myšlenku "prostoru bez negativních informací". A že se jedná o myšlenku nosnou a zajímavou, lze doložit i stále se rozrůstajícím počtem veřejně známých autorů, kteří do POZITIVNÍCH NOVIN pravidelně píší, počínaje Ondřejem Suchým, Miloslavem Švandrlíkem, Martinem Štěpánkem, Milanem Lasicou, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Blankou Kubešovou, Evou Střížovskou, Stanislavem Mocem až k Jiřímu Grygarovi, Josefu Fouskovi, či Zdeňkovi Hajnému. Autorů je už více než padesát. Od samého začátku se snažím, aby byly tyto noviny naprosto odlišné od jakékoliv konkurence. Proto třeba najdete v podtitulu, že se jedná o "ilustrovaný magazín", neboť součástí všech článků jsou nejen ilustrace, ale velmi často i originální autorské fotografie, obrazy, grafiky, koláže atd.

V POZITIVNÍCH NOVINÁCH však narazíte i na překvapení, která v jiných novinách nebývají. Například zde funguje taková zvláštní poetická GALERIE IN, kde jsou básničky součástí pečlivě vybrané fotografie nebo koláže, takže spolu tvoří jeden grafický celek, který pak můžete někomu poslat e-mailem jako samostatný obrázek.

Najdete se zde i krásné fotografie Jiřího Hellera připravené jako TAPETY pro váš počítač, nebo můžete dát někomu blízkému (ale dokonce i sami sobě) tzv. "pašáka" v našem FAN KLUBU PAŠÁKŮ. Co je to "pašák"?

Pašák je takové obrazné poklepání na rameno, doprovázené písemnou pochvalou za něco, co na tom druhém obdivujeme a chceme mu za to vzdát veřejný hold.

V rubrice ZÁRUKA KVALITY vám nabídneme řadu doporučení a tipů na zajímavé, firmy, věci, osoby nebo akce, a v rubrice OSOBNOSTI si můžete snadno vybrat a přečíst rozhovory a zajímavé články o lidech, které stojí za to poznat. Doporučujeme také rubriku HISTORIE, v níž najdete řadu článků o české šlechtě, doprovázené originálními rodokmeny. Pro ty, kteří příliš netouží po čtení, ale přitom by se rádi dozvěděli zajímavé tipy z internetu, máme rubriku ZAUJALO NÁS ..., kde jsou veškerá doporučení zpracována jednou větou s připojeným internetovým odkazem.

A jestliže chcete doporučit to nejlepší z POZITIVNICH NOVIN, určitě zvolte rubriku FAVORITÉ, v níž vám vybraní autoři představí pětici svých nejoblíbenějších článků.

Navštívíte-li POZITIVNÍ NOVINY, rozhodně se nemusíte bát, že nebudete mít co číst a prohlížet. Za dva roky své existence se v nich totiž nashromáždilo přes tisíc článků, doprovázených několika tisícovkami fotografií a obrázků.

POZITIVNI NOVINY jsou natolik originální, že si v nich každý člověk najde to, co ho zajímá a baví. Ale jak bylo řečeno na začátku: Nehledejte zde násilí, krev, katastrofy a špatné zprávy. To v POZITIVNICH NOVINACH prostě nikdy nenajdete.

Pavel Loužecký
Pozitivní noviny
www.pozitivni-noviny.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012