Dopis z Melbourne

9 2008 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

...Omlouvám se za dlouhé "ticho" mé korespondence. Jsem pořád v běhu, protože stále ještě připravuji programy našich koncertů, získávám zpěváky a instrumentalisty, zařizuji zkoušky atd. To zabere spoustu času a ten je omezen. Bylo mi v únoru 88 a v tom věku člověk potřebuje více spánku a všechno jde pomaleji. Hlavně však, že mi to ještě v hlavě slušně funguje a doufám, že to ještě nějaký čas potrvá.

Posledních pár měsíců jsem byl také pořádně zapřažen přípravou dvou CD desek, které jsem dal dohromady se zpěvy Hedy. Jak víte, Heda prošla pěveckou přípravou na Die Hochschule fur Music ...ve Vídni. Ty desky obsahují 46 čísel. Klasické zpěvy Schuberta, Brahmse, Schumanna, řadu typických vídeňských písní od R. Stolze, několik duetů s barytonem Otto Nechwatalem, který byl v mládí členem Wiener Singing Boys Choir, operní árii od Mozarta, jakož i písně od Dvořáka, některé Heda zpívá v češtině. Myslím, že to bude velmi dobré.

Zpravidla máme každý rok 4 - 5 koncertů, teď už také s Victorian Concert Orchestra a s velmi talentovanými zpěváky, houslisty a pianisty. Budeteli mít zájem, pošlu vám více informací o našich programech.

S velkým zájmem čtu vaše úvodníky a zajímavé články o politických a jiných poměrech v Česku. Gratuluji vám k těm "drzým" úvodníkům. Jen houšť pro budoucnost!

Úroveň našich vedoucích politiků, snad s malými výjimkami tu a tam, je skutečně k pláči. My jsme tady měli před dvěma roky návštěvu čtyř zástupců Sněmovny a Senátu, jejichž úkolem mělo být pohovořit si s Čechy v zahraničí. zeptat se na jejich názory a návrhy jak sblížit zahraniční Čechy s domovem, jak jim ulehčit účast na volbách atd. Dostali řadu návrhů a slíbili, že o tom budou doma diskutovat a zůstanou s námi ve styku. Od té doby jakoby se pod nimi země slehla... A nejnovější informace od našeho konzulátu v Sydeny je, že můžeme volit (po řadě formalit), jen když se dostavíme na konzulát. Tedy to není nic nového...

Kdo zná vzdálenosti v Austrálii, ví, že je to pro většinu těžko možné o finančních výdajích za cesty, event. hotel na přenocování, nemluvě. Zdá se mi, že účel toho je omezit na volbách účast zahraničních Čechů, kteří mají z velké většiny své zkušenosti s komunismem... Přeji vám všem v redakci úspěch a vydržet i nadále!

Pozn: Děkujeme panu Procházkovi nejen za pěkný e-mail, ale i za 100 dolarů, které poslal na tiskový fond, přejeme oběma hudbymilovným manželům hodně radosti z jejich úžasné činnosti a já osobně dodávám, že moc ráda vzpomínám na setkání s nimi před devíti lety, kdy mne odvezli na svou chatu do hor a na výlety. Prožila jsem s těmito milými lidmi, kteří si přes těžké životní zážitky uchovali optimismus a elán, moc pěkné chvíle.

Zdraví Vráťa Procházka
a jeho žena Hedy
pozn.: -ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012