V České republice se nudit nebudete - ZKUŠENOSTI Z PŘESÍDLENÍ

9 2008 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Bydlení Vrátila jsem se ze Švýcarska před pěti roky a nelituji toho. Byt jsem v Praze měla, takže jsem se stěhovala do svého. Pokud byt nemáte, nevadí. Staví se, nebo si postavíte sami. Ceny nových bytů jsou sice vysoké (zhruba od 1 600 000 korun), ale vzhledem k tomu, že po přestěhování dostanete vyplacenou "Pensionskasse" a při dosažení 57 let "3. Säule", budete na to mít. Též si můžete v Čechách byt pronajmout (většinou přes agenturu) za 10-15 000 měsíčně. Na dveře si raději dejte dva zámky. K nákupu nemovitostí (byt, chata, dům) je zapotřebí české občanství, cizinci mohou kupovat jako firma. Starosti budete mít s autem, pokud neseženete garáž (u nových bytů se s garáží již počítá), je nebezpečí krádeže (jak jistě všichni víte). Zdravotnictví Po obdržení občanského průkazu, o který jsem si zažádala už v r. 1992, jsem automaticky dostala kartičku Všeobecné zdravotní pojišťovny, dnes je možné si pojišťovnu vybrat z pěti různých. Abyste nemuseli doplácet zdravotní pojištění od doby, kdy jste obdrželi občanský průkaz, stačí předložit doklad, že jste si platili zdravotní pojištění v zahraničí. Základní zdravotní péče je slušná, léky se částečně doplácejí (je tu velká distribuce zahraničních léků švýcarských a německých firem).

Pobyt ve státních nemocnicích je zdarma, soukromé nemocnice se doplácejí. S lékaři já osobně mám dobré zkušenosti, na požádání vám udělají odborná vyšetření velice ochotně. Stejně jako ve Švýcarsku záleží na pečlivosti každého lékaře. České státní nemocnice se nedají samozřejmě srovnávat s úrovní švýcarských nemocnic. Lázně se platí, pobyt na nemocenskou zdarma jen po úrazu.

Byla jsem v r. 1995 v lázních Aurora v Třeboni, s lázeňskou péčí jsem byla spokojena. Občas vládnou ještě socialistické zvyklosti, že např. u snídaně roznesou na stoly v 7 hodin teplou kávu a když přijdete později, tak posnídáte kávu studenou (doba podávání snídaně zhruba 2 hodiny).

Český starobní důchod Nárok na přiznání důchodu máte, jestliže dosáhnete odpracovaných 25 let. (V případě, že je vám již 65 let, stačí odpracovaných 15 let.) Započítá se škola od 15 let, počet dětí (na každé dítě 3 roky), odpracovaná léta v Československu a v zahraničí. Potřebujete k tomu občanský průkaz, rodné listy dětí, doklad o vzdělání a potvrzení ze zahraničí. Důchodci nemusí platit zdravotní pojištění.

Řidičský průkaz

Český řidičský průkaz nejsnadněji získáte výměnou za zahraniční (mělo by se to stát během půlroku po přestěhování), ale musíte složit teoretickou zkoušku (test). V případě, že si chcete zahraniční průkaz ponechat, musíte absolvovat celou autoškolu znova. Pro cestu do ciziny obdržíte mezinárodní řidičský průkaz. Já osobně jezdím stále se švýcarským.

Pojištění vozidla (tzv. povinné ručení) je možno uzavřít s různými společnostmi.

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012