Arnošt Lustig - Krásné zelené oči

3-4 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Ke svému doma i v zahraničí vysoce ceněnému dílu připojil Arnošt Lustig román Krásné zelené oči. Tento román je kladně hodnocen kritikou i čtenáři v USA a Velké Británii, kde v roce 2000 vyšel vůbec poprvé. Pro české vydání autor knihu zrevidoval a doplnil o pasáže, které v zahraničí publikované dílo neobsahovalo. V roce 2003 byl román navržen na Pulitzerovu cenu.

Zelené oči má patnáctiletá Kůstka, Hanka Kaudersová, plachá zrzka, která jako jediná z rodiny ušla smrti v Auschwitz-Birkenau. Lustigova próza je výrazná svým napínavým příběhem, který se odehrává převážně v polním nevěstinci, zároveň je však úsporná a zdrženlivá, pokud jde o líčení fyzické a duchovní krutosti.

Tolik ze záložky. Knížku jsem nedočetla, protože bych brečela ještě dnes. Arnošt Lustig je úžasný spisovatel, o tom není pochyby, on dovede napsat jemně a něžně o hrozných událostech. Tím je to ještě hroznější pro mne, citlivou sentimentální čtenářku, která velice obdivuje jeho životní elán. Opět důkaz, že když si člověk přes všechny životní tragédie uchová optimismus, zůstává mladým i v osmdesáti letech.

-ES-
Vydala Mladá fronta

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012