Jak české Košice plesaly

3-4 2008 Ostatní česky
obálka čísla

České plesy v Košicích, kde žije velký počet našinců, jsou již léta pověstné výtečným programem, skvělou muzikou a vůbec báječnou atmosférou. Zkrátka každý zdejší Čech, který má nohy, se v únoru těší, jak si báječně zatancuje. Stejně tomu bylo i letos 9. února, tím spíše, že se zde v režii Českého spolku v Košicích plesalo již popatnácté. Tato společenská událost byla tedy ještě o něco slavnostnější než jindy.

Prostory výstavného Domu umění doslova praskaly ve švech. Slavnostní zahájení bylo vlastně dvojí, nejprve před kulturním programem, který předcházel samotnému plesu, a pak ještě znovu na parketě. Čestných hostů bylo nepočítaně. Kromě významných zástupců města Košice a zdejších důležitých institucí především velvyslanec ČR na Slovensku JUDr.Vladimír Galuška s chotí, ředitelka Českého centra Košice JUDr. Kateřina Novotná a další.

Pan velvyslanec s manželkou a MUDr. Dagmar Takácsová, předsedkyně Českého spolku v Košicích s Ing. Pavlem Doležalem, předsedou Českého spolku na Slovensku, ples otevřeli a pak na parketě si jako první i zatančili.

tentokrát populární zpěvák a jak se dnes říká "bavič", Vladimír Hron. Je známý především z České televize a již několik let baví diváky i svými zájezdovými pořady. Proslul excelentním imitováním nejen nejrůznějších zpěváků a zpěvaček všech žánrů i různých národností, ale i parodováním politiků a dalších známých osobností. Jeho výkony jsou obdivuhodné a spolehlivě rozesmějí diváky všech generací. Když pak na závěr přidá Vladimír Hron i svoje vlastní písničky, dokáže, že umí být i sám za sebe.

A pak už, po zmiňovaném slavnostním zahájení představiteli obou spolků - jak košického, tak celoslovenské zastřešující organizace, bylo zatančeno otevírací sólo a krásné předtančení a vypukla volná zábava. V přestávkách následovala další velice pěkná vystoupení místních tanečních skupin. Všechna měla vysokou úroveň a bylo radost se dívat. Mezitím se také čile prodávaly lístky do bohaté tomboly, servírovala výborná večeře a v uvolněné atmosféře večer rychle plynul.

Já osobně jsem si sice jako host mnoho nezatančila, zato jsem měla možnost setkat se opět s některými aktivními členy košického spolku, které znám již z dřívějšího zájezdu, uskutečněného s Mezinárodním českým klubem v roce 2004. Češi zde opravdu nezahálejí, čile organizují řadu kulturních akcí po celý rok, ale kromě toho milují i turistické výlety do okolí, které stále připravuje zdejší dnes již 78letý nestor Čeněk Čermák. Škoda jen, litovali přítomní, že nedávno přestal z ekonomických důvodů po mnoha letech vycházet zdejší kvalitní měsíčník pro Čechy - Česká beseda, jehož šéfredaktorkou byla po celou dobu Mgr. Helena Miškufová.

Naštěstí alespoň možností pro setkávání při celé řadě příležitostí je stále dost - zejména přičiněním neúnavné předsedkyně Dagmar Takácsové. Její aktivity neutuchaly ani během plesu, při němž stihla učinit řadu přátelských rozmluv se všemi, s nimiž bylo třeba i dát rozhovor košické televizi, která ples přijela natáčet.

Během večera jsem obdržela dvě milá pozvání na druhý den - jedno do zdejšího Českého centra a druhé do pobočky Východoslovenského muzea, dokonce s příslibem exkluzivní prohlídky s výkladem samotného pana ředitele. Proto bylo třeba nepřehánět příliš ponocování a odebrat se na místo ubytování.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012