ČSÚZ - Maketa Codexu Gigas bude trvale vystavena v Národní knihovně

3-4 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Expozice světového unikátu - mohutného Codexu Gigas známějšího pod názvem Ďáblova bible - který měli návštěvníci Klementina možnost obdivovat od konce loňského léta, definitivně skončila 9. března. Milovníci literární historie ale přesto budou mít možnost si knihu v Praze prohlížet v celé její velikosti a zkoumat ji. Díky členu Správního výboru Československého ústavu zahraničního Ing. Jiřímu Rudolfovi se totiž podařilo vytvořit maketu unikátního díla, která nyní obohatila sbírky Národní knihovny.

Přestože Ďáblova bible vznikla na přelomu 12. a 13. století na území ČR, musela ji Národní knihovna hned po výstavě vrátit do Švédska. Švédové totiž bibli před několika staletími z Čech odvezli a rozhodně odmítají jakákoli jednání o jejím eventuálním vrácení do českého kulturního fondu. Kniha Švédsko opustila za celou historii jen třikrát. Souhlas s jejím zapůjčením získala česká Národní knihovna až po dvouletém vyjednávání a vláda se musela 300 milióny korun zaručit, že se historický unikát vrátí neporušen do Švédska. Převoz pětasedmdesátikilové knihy a její vystavení v Praze byly provázeny mimořádnými bezpečnostními opatřeními.

Za této situace přemýšleli organizátoři loňského podzimního knižního veletrhu v Olomouci o způsobu, jak světovou raritu přece jen v celé její velikosti představit návštěvníkům. Rok předtím tam totiž slavili velký úspěch s prezentací nově objeveného a pro Česko získaného fragmentu Dalimilovy kroniky. Originál jim ovšem do Olomouce nepůjčili a tak vznikla myšlenka shromáždit potřebných několik set tisíc korun na pořízení makety.

V Praze byla maketa představena 21. ledna 2008 v sídle ČSÚZ

"Není to kopie, natož umělecká kopie, ale maketa," upozornili při prezentaci obrovské knihy v překližkových deskách potažených světle okrovou hovězí kůží a zdobených kováním, generální ředitel Národní knihovny Mgr. Vlastimil Ježek a člen Správního výboru ČSÚZ Ing. Jiří Rudolf. Mgr. Ježek informoval, že s myšlenkou kodex zachovat pro českého diváka a ozvláštnit jím podzimní knižní veletrh v Olomouci přišel Ing. Jiří Rudolf. "Naším cílem bylo věrně postihnout především rozměry a vazbu knihy," zdůraznil Ing. Rudolf. "Neměli jsme ovšem povolení originál nějak blíže zkoumat či fotografovat a tak zdrojem ke zhotovení makety byla digitalizovaná forma kodexu, kterou pořídili Švédové", dodal.

Po získání souhlasu švédské knihovny se pak během pouhých šesti týdnů podařilo maketu vyrobit. Nebylo to ovšem zcela bez problémů, jedním z úskalí byl materiál. Zhotovení makety přesně podle originálu, tedy na pergamenu by si vyžádalo nerealizovatelné náklady. Bylo rozhodnuto použít grafický karton podobné váhy. "Potřebovali jsme rozměr metr x metr, ale všude se papír prodává jen na paletách o velikosti 100x70 centimetrů," popisoval Ing. Rudolf úskalí, která bylo nutné překonat. Tvůrci si ale nakonec poradili a texty včetně kreseb z digitální podoby přibližně 200 stran (všech stran je 626) originálu převedli do makety na kartonový papír z Olšanských papíren. "S jednou či dvěma nepřesnostmi", upozorňuje Ing. Rudolf. Divácky nejpřitažlivější dvoustrana z bible - ta, na níž mnich, který kodex po 30 let sepisoval, vyobrazil cestu do nebe a do pekla a ďábla, který mu údajně prodloužil život, aby mohl dílo dokončit - je v maketě dvakrát. Poprvé na stejném místě jako v originálu, podruhé uprostřed, tam, kde se kniha nejsnáze otevírá. Další odlišností od originálu je strana, kde jsou uvedeni autoři makety a firmy, díky jejichž finančním příspěvkům se mohla realizovat.

Zcela věrně podle originálu zhotovili vazbu umělečtí knihaři Jiří Fogl a Pavlína Rambová ze Žamberka. Totožný je i způsob spojení listů, které knihaři provedli šitím na kožené vazy. Jen šití listů si vyžádalo plný týden práce. Účastníci prezentace v ČSÚZ, mezi nimiž nechyběly osobnosti z politického života, finančníci a diplomaté PhDr. Libuše Benešová, JUDr. Marian Čalfa, Ing. Ivan Kočárník, Ing. Jan Klak, radové čínského a ruského velvyslanectví, či opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný, obdivovali přesnost práce a také to, že i po několika staletích zůstalo písmo v bibli čitelné. "Kodex je psán zvláštními barvivy, která ani po staletích nevybledla," vysvětlil generální ředitel Národní knihovny v Praze Mgr. Ježek, který předvedení této unikátní památky v sídle ČSÚZ umožnil.

Podle jeho slov knihovna maketu koupí, zařadí do své sbírky rukopisů a jak historici, tak milovníci světových unikátů ji budou moci obdivovat i poté, až originál bude vrácen do Švédska. Jde totiž o dílo, které je skutečně největší na světě svými rozměry a počtem stran a váhou jej předčí jen o tři kila těžší Lobkovický Graduál, kterým se také pyšní sbírky pražského Klementina.

(Hebr)

Československý ústav zahraniční
Karmelitská 25, 118 31, Praha 1
E-mail: krajane@csuzkrajane.cz
Web: www.csuzkrajane.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012