Nová kniha Jany Volfové je na světě!

1-2 2008 Ostatní česky
obálka čísla

Dějin a mýtů hrátky ošidné

To je název druhého titulu Jany Volfové, mnohaleté spolupracovnice Českého dialogu, kterým autorka navazuje na obrovský úspěch titulu prvního, Českých dějin hrátky ošidné (vydalo a několikrát dotiskovalo nakladatelství Academia).

Mnozí z vás mají tento první titul ve svých knihovnách a jak víme, s oblibou se ke knize vracejí. Stejně, jako se těší s články Jany Volfové, které zveřejňujeme v časopise, nebo jako rádi absolvují besedy či přednášky, které autorka pro Mezinárodní český klub již častokrát připravila. A to ani nemluvě o jejím atraktivním výkladu při společných výletech Mezinárodního českého klubu do historických míst, jimiž nás provázela.

I druhá kniha Jany Volfové nabízí spoustu zajímavých osudů jak z dávných mýtů, jimž kdysi lidé věřili jak pravdě nejsvětější, tak z dějin podložených fakty. Historie se z těchto osudů, včetně těch mytických, skládá jak pestrá mozaika, a kdo jasně vidí její střípky, začne už lépe a přesněji vnímat celek. A popravdě řečeno: Bez znalosti dějin se můžeme jen s obtížemi vyznat v současnosti. Vždyť přece současnost má vždycky a všude svou předehru.

Třiačtyřicet kapitol knihy prochází dějinami lidstva od biblických příběhů přes dramatické osudy středověku až k moderní historii a dramatům dvacátého století. Významné místo tu dostávají příběhy ženské, o nichž se obvykle v dějinách příliš nemluví, a proto znamenají v české knižní nabídce určitou formu obohacení. Knížka má 288 stran, zdobí ji na padesát ilustrací renomované výtvarnice Ludmily Lojdové, další spolupracovnice Českého dialogu a především přítelkyně autorky již od studentských dob.

Je doplněna jmenným rejstříkem a tentokrát se zdaleka nedrží jen dějin našich.

Úryvek z kapitoly "O pošetilosti mužů a slabosti žen"

Není příliš známo, že nejpůvabnější Olympanka – bohyně krásy Afrodité – mající za manžela kulhavého boha ohně a kováře Héfaista, proslula nezáviděníhodnou milostnou aférou. Její manžel měl jako obratný řemeslník spoustu zakázek, a proto trávil většinu času ve své dílně. Tu koval zbroj pro slavného hrdinu Achillea, ondy pomáhal postavit a vybavit paláce na Olympu. Není proto divu, že domů přicházel pozdě a řádně unaven. Dnes bychom řekli, že kvůli práci svou ženu zanedbával, a pak se divil.

Ostatně na Olympu nebylo nerovnějšího páru. Ona se zrodila z mořské pěny na ostrově Kypru, on byl nehezký, kulhavý, k tomu umolousaný od kovářské výhně. Matka ho znechucena jeho ošklivostí hned po narození svrhla do moře. Ujaly se ho Ókeanovy dcery a vychovaly na ostrově Lemnu. Získat nejkrásnější z bohyní ho stálo mnoho darů, než mu ji otec dal. Jejich spojení bylo patrně vyjádřením dávné touhy po rovnováze. Božská Afrodité se však v manželství patrně trošku nudila, přestože pilně proháněla Amora, aby posílal své šípy, kam se jí zachtělo, a poté zvědavě pozorovala, co se zasaženými smrtelníky dělá láska...

288 stran, vázaná, 269,- Kč (+ poštovné).
Vydává nakladatelství Daranus, s.r.o.,
(kontakt níže)
Pro zaslání do zahraničí můžete
kontaktovat redakci Českého dialogu.

Další nabídka nakladatelství Daranus

Jiří Hromádko Příběhy objevitelů a dobyvatelů

Jaké to asi bylo v dobách, kdy mořeplavci, cestovatelé a dobyvatelé pluli či putovali za obzor, kde je čekalo neznámo? I když se knížka snaží zachytit historii odkrývání tajemství naší planety co nejšíře a nejpřesněji, není odbornou dějepisnou příručkou. Je to spíš poklona houževnatým lidem a pokus o pardon leckdy bezohledným dobyvatelům, bez nichž by mapa světa byla na mnoha místech bílá. Ve třiceti příbězích se vypráví o statečných mužích, kteří si z objevitelských cest a přivezli pomyslnou palmu vítězství.

Text je obohacen mapami, bohatou obrazovou dokumentací a je zajímavě graficky zpracován.

304 stran, vázaná, 399,- Kč

Olga Fikotová-Connolly Kruhy osudu

První autobiografie legendární československé a později americké diskařky, vítězky Olympijských her 1956 a účastnice 5 olympiád nabídne nejen příběh velké sportovkyně, ale i neobyčejný příběh její lásky a posléze manželství s americkým kladivářem Haroldem Connollym a také navýsost zajímavé postřehy a názory paní Connolly na život v socialistickém Československu i v USA, sport a v neposlední řadě ekologii. Ochraně životního prostředí zasvětila mnoho desítek let. Pohnutý příběh silné ženy z rodiny perzekvované komunistickým režimem, která se přes házenou a basketbal (v obou případech na reprezentační úrovni) vypracovala v disku ze začátečnice v překvapivou, ale zaslouženou olympijskou vítězku. Velmi barvitě líčí pro ni osudovou olympiádu v Melbourne, kde nejen získala zlatou medaili, ale také poznala Harolda Connollyho, který na těchto hrách taktéž zvítězil. Po dlouhé cestě lodí a vlakem přes Tichý oceán a Sovětský svaz následovalo československé interzmezzo, kdy byla národem nadšeně přijata, avšak komunisté se zachovali zcela opačně a její pražská svatba s Connollym, kterou sledoval celý svět, byla malým zázrakem v době studené války. Pomstychtiví mocipáni za ní sice zavřeli dveře zpět, i přesto se však dokázala dostat i do americké reprezentace, za kterou závodila na čtyřech olympiádách a na té poslední, v Mnichově 1972, byla dokonce vlajkonoškou americké výpravy. V té době byla již čtyřnásobnou matkou a velmi aktivně se angažovala v řešení sociálních a environmentálních problémů. Její dlouhotrvající sportovní kariéra byla neuvěřitelným úspěchem. Paní Connolly, znovu triumfálně přijatá v Praze v roce 2006 při příležitosti 50. výročí olympiády v Melbourne, se po skončení závodní kariéry naplno vrhla do pomoci lidem v nouzi, mladým, sportovcům a v neposlední řadě i naší těžce zkoušené planetě. A ve své záslužné činnosti pokračuje dodnes. Kniha není jen úchvatnou kronikou úspěchů a protivenství, ale také podnětem k zamyšlení nad sportem, základními hodnotami a naším vztahem k přírodě.

264 stran, vázaná, 249,- Kč

Nakladatelství Daranus, s.r.o.
Slepá 246, 252 03 Řitka
info@daranus.cz
www.daranus.cz
Stránku připravila Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012