Opusťte myšlenkové schéma „jen co…“!

Kdo z lidí by nechtěl být spokojený? A přesto v našem moderním světě vypukla epidemie nespokojenosti. Více peněz, lepší zaměstnání, exotická dovolená, nové auto, luxusní zboží… ať dosáhneme čehokoli, nikdy nemáme dost. Je to tragédie naší doby. Každému splněnému přání přichází v patách ihned další. Společnost nás učí, že skutečné je pouze to, co můžeme pevně uchopit. Cení si vnějších atributů a materiálních statků. My potom podle tohoto modelu hledáme spokojenost „vně“ a žijeme s myšlenkou „jen co…“. „Jen co se vdám, budu spokojená.“ Anebo naopak: „Jen co se rozvedu, budu spokojený.“ „Jen co vydělám dost peněz, budu se více věnovat rodině.“ „Jen co budu mít prestižnější postavení, zavedenou firmu, větší dům…“ A očekávaná spokojenost nám protéká mezi prsty jako voda – jindy, jinde, za jiných okolností. To proto, že zážitek uspokojení nepramení z toho, co vlastníme, a dokonce ani z toho, čím se v životě zabýváme. To jsou vnější projevy a tam spokojenost nenajdeme. Skoro každý si však dokáže vybavit chvíle, kdy se naplnila jeho vnitřní touha. Možná to bylo na rybách u tichého rybníka, při poklidné procházce lesem, při pozorování prvních krůčků svého dítěte, poslechu krásné hudby či po zdárném dokončení náročného díla. Většinou si to ani v ten vzácný okamžik neuvědomíme, že jsme se právě ocitli jednou nohou v ráji.
Může však vůbec člověk v dnešní hektické době nabýt vnitřního klidu a pocitu uspokojení? Spokojenost je příliš důležitá věc, než abychom ji mohli ztrácet v nekonečném kolotoči vydělávání a utrácení, touhy a zklamání. Proto také nikdy není pozdě opustit zavádějící systém „jen co“!
(tes)How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad