Mezinárodní český klub

Duchové v kaňonech amerického jihozápadu
To byl název velice zajímavé přednášky s besedou, která se odehrála v rámci Hovorů bez hranic v říjnu.
Stanislav Chládek, amatérský archeolog a cestovatel, zdatný kanoista a velice sportovně založený muž, si přivezl svoji fotografickou prezentaci z cest za indiánskými šamanskými malbami. Přitažlivým výkladem doplnil krásné fotografie a vysvětlil přítomným, jak jeho objevitelské cesty probíhají. Značný zájem vzbudila jeho chystaná výprava na Aleutské ostrovy na dalekém severu, v blízkosti Aljašky. I zde se totiž dochovaly indiánské jeskynní malby, ale je velice obtížné se k nim dostat. Je nutno překonat nejen nástrahy velice drsného počasí, ale také velice často rozbouřené moře. Panu Chládkovi děkujeme za zprostředkování dobrodružných objevitelských zážitků a budeme se snažit o udržení kontaktu s ním, abychom vás mohli informovat, zda se cesta na Aleuty podaří a jaký výsledek přinese.Art Festival v Budějovicích
Až k vám doputuje toto číslo, bude už asi tato zajímavá akce minulostí. Odehrává se totiž o víkendu 8.- 9. prosince.
Marcela Kotrčová, mladá, sympatická a energická žena, která se z Nových Hradů v pohraničí, nedaleko od Českých Budějovic, dostala až na Floridu, nám přijela představit veletrh pro výtvarníky, který letos pořádá již potřetí. A pozvala i milého hosta, řezbáře Jana Nováčka z Prahy, kterému pomohla s jeho výstavami v USA. Marcela zde totiž již 8 let pracuje, studovala angličtinu a nyní pokračuje ve studiu marketingu. Souběžně začala v USA organizovat ve spolupráci s českými institucemi v Iowě a na Floridě výstavy českých sklářů a pak i dalších výtvarníků. A pilně objížděla americké veletrhy s výtvarným uměním. Pak si při své další návštěvě doma v Čechách si uvědomila, že u nás na rozdíl od mnoha desítek divadelních, filmových či hudebních festivalů neexistuje ani jeden výtvarný. A že tedy zřejmě bude na ní, aby jej založila.
Zjednodušeně řečeno, jak řekla, tak udělala. Málokdo si ale dovede představit to množství času, energie a práce, které je třeba investovat, má-li vzniknout nová velká akce, která přesvědčí účastníky i ty, kteří se ji rozhodnou podpořit (v tomto případě představitele jihočeského kraje), že bude dobré ji zopakovat.
První Marcelin Art Festival 2005 však všechny přesvědčil o svém smyslu natolik, že se do letoška nejen rozrostl o velký počet účastnících se výtvarníků a návštěvníků, ale také o bohatý doprovodný program. Jeho výsledkem je mnoho spokojených umělců, kteří upozorní na svoji práci, mohou zde dobře vystavená díla prodat či nabídnout galeristům, mnoho spokojených kupců i diváků, kteří sem mohou přijít jako na obrovskou výstavu. A nejspokojenější jsou jistě vítězové, vybraní festivalovou porotou, kteří pak získají možnost vystavit svá díla v USA.
Beseda však se netýkala jen průběhu Art Festivalu v Budějovicích, ale také života Čechů na Floridě, kde je Marcela činná ve zdejším spolku, a jejich pestrých aktivit, odehrávajících se v historickém klubu v North Miami. Zazněly pochvaly na velice obětavou práci paní Cecilky Rokusek, která přednáší na zdejší univerzitě a je zároveň pilířem zdejšího českého dění, členkou Společnosti pro vědy a umění a vzbuzuje obdiv všech pro svoji skvělou češtinu, ačkoli se narodila v USA již ve čtvrté generaci krajanů.
Celé povídání zpestřila zpěvem irských tradicionálů a hrou na všeliké nástroje studentská kapela Cur-er-thine.
A představte si, že tyto Hovory bez hranic měly ve své nové historii od roku 2003 již pořadové číslo 30!
Vernisáž Jana Brabence a Dušana Tejkala
...proběhla za účasti obrovského počtu známých osobností, přátel obou výtvarníků v to počítaje i pěknou řádku členů MČK. Oba umělci vystavili svá díla v prostorách Komerční banky ve Spálené ulici. Zahájení výstavy se zúčastnil a Shakespearovým veršem doprovodil i Jan Tříska, zazpívala Eva Pilarová. Již v menším počtu pak příjemné odpoledne pokračovalo v ateliéru Jan. Obklopeni krásou kožených obrazů a dalších uměleckých výtvorů, vstřebávali všichni zúčastnění příjemnou atmosféru, kterou tento umělec kolem sebe vždy vytváří. Kdo někdy byl v ateliéru Jan ve Vídni na Spittelbergu nebo v Praze na Uhelném trhu, ví, o čem píšu.
Křest knížky severské poezie
Severská předjaří - to je křest knížky, která vyšla nyní na podzim. Jejími autory jsou Ivan Jonáš (lyrické verše), Miroslav Klepáček (lyrické fotografie) a Alena Jonášová (krásná kresba na obálce). Ivan Jonáš, jinak také dřívější předseda a stále aktivní člen Česko-slovenského spolku ve Švédsku, kde žije od 70. let, vystudoval původně chemii. Po emigraci pracoval v tomto oboru ve vědeckých institucích nejen ve Švédsku, ale i v USA. Později přešel do průmyslové sféry. Jeho životní zálibou však je historie a literatura. A tak vedle plachtění a života v přírodě, v jejíž náruči se v posledních letech usídlil (ač žije nedaleko Stockholmu, lišky zde dávají dobrou noc) také krásně básní. Důkazem jsou verše v útlé knížce, opěvující s velkým vkusem a citem nejen severskou přírodu, ale i fenomén lásky. Rozhodně stojí za pozornost, i kvůli zmíněnému fotografickému a výtvarnému doprovodu.
Stránku připravila Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad