Mezinárodní český klub

11-12 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Duchové v kaňonech amerického jihozápadu

To byl název velice zajímavé přednášky s besedou, která se odehrála v rámci Hovorů bez hranic v říjnu.

Stanislav Chládek, amatérský archeolog a cestovatel, zdatný kanoista a velice sportovně založený muž, si přivezl svoji fotografickou prezentaci z cest za indiánskými šamanskými malbami. Přitažlivým výkladem doplnil krásné fotografie a vysvětlil přítomným, jak jeho objevitelské cesty probíhají. Značný zájem vzbudila jeho chystaná výprava na Aleutské ostrovy na dalekém severu, v blízkosti Aljašky. I zde se totiž dochovaly indiánské jeskynní malby, ale je velice obtížné se k nim dostat. Je nutno překonat nejen nástrahy velice drsného počasí, ale také velice často rozbouřené moře. Panu Chládkovi děkujeme za zprostředkování dobrodružných objevitelských zážitků a budeme se snažit o udržení kontaktu s ním, abychom vás mohli informovat, zda se cesta na Aleuty podaří a jaký výsledek přinese.

Art Festival v Budějovicích

Až k vám doputuje toto číslo, bude už asi tato zajímavá akce minulostí. Odehrává se totiž o víkendu 8.- 9. prosince.

Marcela Kotrčová, mladá, sympatická a energická žena, která se z Nových Hradů v pohraničí, nedaleko od Českých Budějovic, dostala až na Floridu, nám přijela představit veletrh pro výtvarníky, který letos pořádá již potřetí. A pozvala i milého hosta, řezbáře Jana Nováčka z Prahy, kterému pomohla s jeho výstavami v USA. Marcela zde totiž již 8 let pracuje, studovala angličtinu a nyní pokračuje ve studiu marketingu. Souběžně začala v USA organizovat ve spolupráci s českými institucemi v Iowě a na Floridě výstavy českých sklářů a pak i dalších výtvarníků. A pilně objížděla americké veletrhy s výtvarným uměním. Pak si při své další návštěvě doma v Čechách si uvědomila, že u nás na rozdíl od mnoha desítek divadelních, filmových či hudebních festivalů neexistuje ani jeden výtvarný. A že tedy zřejmě bude na ní, aby jej založila.

Zjednodušeně řečeno, jak řekla, tak udělala. Málokdo si ale dovede představit to množství času, energie a práce, které je třeba investovat, má-li vzniknout nová velká akce, která přesvědčí účastníky i ty, kteří se ji rozhodnou podpořit (v tomto případě představitele jihočeského kraje), že bude dobré ji zopakovat.

První Marcelin Art Festival 2005 však všechny přesvědčil o svém smyslu natolik, že se do letoška nejen rozrostl o velký počet účastnících se výtvarníků a návštěvníků, ale také o bohatý doprovodný program. Jeho výsledkem je mnoho spokojených umělců, kteří upozorní na svoji práci, mohou zde dobře vystavená díla prodat či nabídnout galeristům, mnoho spokojených kupců i diváků, kteří sem mohou přijít jako na obrovskou výstavu. A nejspokojenější jsou jistě vítězové, vybraní festivalovou porotou, kteří pak získají možnost vystavit svá díla v USA.

Beseda však se netýkala jen průběhu Art Festivalu v Budějovicích, ale také života Čechů na Floridě, kde je Marcela činná ve zdejším spolku, a jejich pestrých aktivit, odehrávajících se v historickém klubu v North Miami. Zazněly pochvaly na velice obětavou práci paní Cecilky Rokusek, která přednáší na zdejší univerzitě a je zároveň pilířem zdejšího českého dění, členkou Společnosti pro vědy a umění a vzbuzuje obdiv všech pro svoji skvělou češtinu, ačkoli se narodila v USA již ve čtvrté generaci krajanů.

Celé povídání zpestřila zpěvem irských tradicionálů a hrou na všeliké nástroje studentská kapela Cur-er-thine.

A představte si, že tyto Hovory bez hranic měly ve své nové historii od roku 2003 již pořadové číslo 30!

Vernisáž Jana Brabence a Dušana Tejkala

...proběhla za účasti obrovského počtu známých osobností, přátel obou výtvarníků v to počítaje i pěknou řádku členů MČK. Oba umělci vystavili svá díla v prostorách Komerční banky ve Spálené ulici. Zahájení výstavy se zúčastnil a Shakespearovým veršem doprovodil i Jan Tříska, zazpívala Eva Pilarová. Již v menším počtu pak příjemné odpoledne pokračovalo v ateliéru Jan. Obklopeni krásou kožených obrazů a dalších uměleckých výtvorů, vstřebávali všichni zúčastnění příjemnou atmosféru, kterou tento umělec kolem sebe vždy vytváří. Kdo někdy byl v ateliéru Jan ve Vídni na Spittelbergu nebo v Praze na Uhelném trhu, ví, o čem píšu.

Křest knížky severské poezie

Severská předjaří - to je křest knížky, která vyšla nyní na podzim. Jejími autory jsou Ivan Jonáš (lyrické verše), Miroslav Klepáček (lyrické fotografie) a Alena Jonášová (krásná kresba na obálce). Ivan Jonáš, jinak také dřívější předseda a stále aktivní člen Česko-slovenského spolku ve Švédsku, kde žije od 70. let, vystudoval původně chemii. Po emigraci pracoval v tomto oboru ve vědeckých institucích nejen ve Švédsku, ale i v USA. Později přešel do průmyslové sféry. Jeho životní zálibou však je historie a literatura. A tak vedle plachtění a života v přírodě, v jejíž náruči se v posledních letech usídlil (ač žije nedaleko Stockholmu, lišky zde dávají dobrou noc) také krásně básní. Důkazem jsou verše v útlé knížce, opěvující s velkým vkusem a citem nejen severskou přírodu, ale i fenomén lásky. Rozhodně stojí za pozornost, i kvůli zmíněnému fotografickému a výtvarnému doprovodu.

Stránku připravila Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012