Vodochody, nové letiště pro Prahu

11-12 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Již v době prodeje známé zbrojovky Aera Vodochody novému vlastníkovi stát problematický podnik nabízel s tím, že jeho letiště je možné přebudovat na civilní. Po zjištění odborné expertízy, že významné rozšíření leteckého provozu v tomto místě nebude narušovat silný provoz na Ruzyni, byla privatizace dokončena a zbrojovku Aero získala slovenská finanční společnost PENTA.

Nový vlastník se v současné době zaměřuje na rozvoj letiště a dílčí leteckou výrobu pro externí zákazníky (vrtulníky Sikorsky, centroplán Alenia), zatímco původní vlastní výrobní program Aera (vojenský L-159, civilní Ae-270) je spíše utlumován. Je otázkou, zda to není ke škodě českého leteckého průmyslu, který zřejmě přestal figurovat ve vládních zájmech.

Na druhé straně je zřejmé, že silný rozvoj letecké dopravy a vytížení i cenové podmínky ruzyňského letiště dávají dobrou šanci i novému letišti. Penta již avizovala, že hodlá investovat řádově miliardy korun do nutného vybavení. První komerční lety z Vodochod plánuje již na roky 2009-10. Novým letištěm by mohlo projít až 1,5 miliónu cestujících ročně, tedy asi 10% stávající kapacity hlavního pražského letiště v Ruzyni.

Vodochodské Letiště má oproti Ruzyni několik výhod. V okolí není tak hustá občanská zástavba a z centra Prahy i odjinud sem existuje výborné dopravní spojení. Kromě napojení na dálnici lze využít i železniční přípojku k Aeru. Cestující ze zahraničí uvítají jistě možnost, vybrat si letiště, z něhož se do města dostanou snáz.

Také Pražané, cestující dnes z východních a severních částí hlavního města na Ruzyň ušetří mnoho drahocenného času, který dnes musí obětovat průjezdu přes celé město. Například ze čtvrtí jako jsou Bohnice nebo Čimice, vzdušnou čarou od Ruzyně vzdálené sotva 3-4 km, je kvůli chybějícímu mostu přes Vltavu nutné MHD podniknout strastiplnou cestu se čtyřmi přesedáními. Trvá téměř 90 minut, tedy dobu, za kterou doletíte pohodlně z Prahy do řady evropských hlavních měst. Vlastním autem cestu na Ruzyň v hustém provozu stihnete jen o málo rychleji. Situaci vylepší plánované metro, jehož prodloužení tímto směrem se však dočkáme až za několik let.

Na další otázky odpovídá Českému dialogu tiskový mluvčí Aera Vodochody a.s., Vítězslav Kulich.

Jaké zázemí a podmínky nabídnete zájemcům o využití nového letiště – dopravcům i veřejnosti? Proběhly již nějaké investice?

Vlastník společnosti AERO Vodochody a.s., private equity skupina Penta právě posuzuje projekt veřejného mezinárodního letiště Vodochody (LKVO), konkrétní varianta rozvoje by měla být známa do konce roku 2007. Předpokládá se, že letiště bude zaměřeno zejména na nízkonákladové a charterové společnosti malých až středně velkých dopravních letadel, max. do velikosti boeing B737 či airbus A320, a nadále i soukromé individuální přepravce. Dnes má vodochodské letiště status neveřejného mezinárodního letiště, které vedle továrního provozu Aera využívá především soukromá klientela. V zájmu zkvalitňování služeb pro stávající klienty tak už v tomto roce proběhla a probíhá řada drobných oprav a úprav jak v okolí dráhy, tak v zázemí pro cestující.

Čím budete konkurovat stávajícímu letišti Ruzyně a jak se navzájem naopak doplňovat?

Mezinárodní letiště Letiště ve Vodochodech nikdy nebude přímou konkurencí Ruzyně v tom smyslu, že by nabízelo podobně široké spektrum služeb. Domníváme se ale, že Vodochody budou moci nabídnout nízkonákladovým a charterovým přepravcům mnohem zajímavější tzv. sloty (časy pro vzlet a přistání) než letiště Praha, nižší poplatky a podobně. Nebude také nabízet doplňkové služby, které chod letiště dále prodražují. Jestliže dnes lidem, kteří preferují nejnižší cenu, vyhovuje letět bez občerstvení na palubě, nebudou pravděpodobně požadovat velký servis ani na zemi. Kromě nižší ceny pro přepravce i pro cestující se navíc dají v důsledku existence druhého pražského letiště očekávat i další výhody – např. více spojení v rámci jednoho dne, více vnitrostátních i kratších mezinárodních letů apod.

Jak ovlivní budování letiště a jeho následný provoz výrobní program Aera Vodochody?

Rozvoj letiště Vodochody nemá na výrobní programy společnosti AERO Vodochody a.s. podstatný vliv, jen LKVO bude více využíváno k jiným než továrním letům vojenských letounů.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012