Marius Szczygiel - Gottland

11-12 2007 Knihy česky
obálka čísla

Autor je polský novinář, který napsal sbírku textů o své rodné zemi a také o Československu. Za nás dostal Cenu Melchior (2004), kterou uděluje Polské rádio za největší přínos v oblasti literatury faktu, a Cenu varšavských knihkupců (2007). Právem! My ji dostáváme díky vydavatelství Dokořán.

Když si přečtete titul, máte tendenci se sami sobě smát. Ano, co jsme za lidi, kteří v davech chodí do bývalého domu starého pop-tenora a zvědavě nahlížíme do prvního šuplete v kuchyni, kde jsou Mistrovy příbory – zaručeně s nimi jedl!

Jenže tato kniha je také o putování rodu Baťových ke světovému věhlasu, tragické postavě Lídě Baarové („ať o mě lidé řeknou cokoli špatného, bude to málo“) a krátké historii obřího Stalinova pomníku (sochař Otakar Švec stvořil jednu nesmrtelnou sochu – studentskou práci Motorkář a jednu „nesmrtelnou“ – Stalina a jeho frontu na maso). Taky si mj. přečtete přemýšlení o osudech Heleny Vondráčkové a Marty Kubišové (a ptáte se: Opravdu to tak bylo?), spisovatele Jana Procházky, „spisovatele“ Karla Fabiana a studii o životě lékařky a političky Jaroslavy Moserové (a taky Janu Palachovi, plastické chirurgii a překladech Dicka Francise).

Nejsou to žádné nové pověsti české, „informace“ tradující se konfrontuje autor s archivními dokumenty a z nich mu stačí jediná věta, abychom pochopili častou bizarnost našich dějin. Dívá se na naše akvárium zvenku a my se díky jemu dozvídáme nejen o barevných rybičkách, ale i hnijících listech a kamíncích ukrytých v nánosu písku.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012