Co kdyby to dopadlo jinak? Křižovatky českých dějin

„Co by – kdyby“ je otázka, která provází člověka od chvíle, kdy začne aspoň trochu rozum brát. Co kdybych tenkrát nešel do školy, co kdybych šla na rande s někým jiným, co kdyby tenkrát nepršelo… V historii neexistují žádná „kdyby“ – což ovšem neznamená, že si dějepisci a publicisté neumějí tuto otázku položit. A z odpovědí vznikne např. tak zajímavá knížka, jakou vydalo nakladatelství Dokořán a MF Dnes.
Původní texty vyšly v deníku MF Dnes v roce 2006 a bylo jich patnáct. Autorů knižních textů je osmnáct. Už sama úvaha Jiřího Raka je výjimečná tím, jak zpochybňuje tradovanou víru v historické pravdy. Názorové změny ilustruje vzpomínkou na divadelní postavu opilého učitele, který v šedesátých letech na jevišti prohlašoval, že „zažil už tři dějepisy a když mu bude poručeno, bude klidně učit třeba i to, že Jan Hus byl židovským rabínem“. Navíc u spousty událostí víme, jak dopadly – ale nevíme tak úplně proč…
Tuto knihu nelze recenzovat, ale dá se na ni nadšeně upozornit. Takže čtete:
Co by bylo, kdyby nebyla bitva na Bílé hoře, 1683: Turci ve Vídni, Říš Rakouská nepomine, Koruna česká, Kdyby nezabili arcivévodu, Kdyby Masaryk padl ve válce, Předčasný let do nebe (M. R. Štenánik), Bez Beneše, Československo a jeho případná válka v roce 1938, Atentát na A. Hitlera, Kdyby Hácha rezignoval, Kdyby Spojenci u Arhemu zvítězili, Kdyby Gottwaldovo srdce vydrželo, Kdyby se karibská krize rozhořela, Kdyby Dubček v Moskvě nepodepsal, Alternativní memoáry (Občanské fórum), Kdyby Havel nekandidoval na prezidenta, Kdyby Ruml neodmítl Zemana, Kdyby Gross nepodal demisi.
Kniha není ani chvilku nudná a hraje si s opravdovými fakty. Z nich pak vyvozuje i takovéto perličky: Kdyby K. Gottwald přežil cestu ze Stalinova pohřbu, udělal by ve svém politbyru podobnou čistku, jakou dělali jeho sovětští soudruzi. A ministr školství Zdeněk Nejedlý by doznal, že cílem jiráskovské akce bylo k smrti znudit československé pracující tak, aby výkon národního hospodářství klesl o 30-50%.
Venda ŠebrlováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad