Cestou do redakce...

Milí přátelé, čtenáři Českého dialogu,
již od září mohu kráčet do nové redakce v Klementinu ulicemi Starého Města. Ne, že bych tudy již snad tisíckrát předtím nekráčela... Ale jít do „naší“ redakce v tom překrásném starobylém areálu Klementina (navíc poté, co jsme měli sídlo na příšerné dálnici - Legerově ulici), to je pocit, při kterém mne jímá radost a pokora a obdiv ke všem těm stavitelům a bývalým majitelům starobylých domů. To je „jiná káva“ než např. veliká skleněná kostka hyzdící Karlovo náměstí, kterou naši magistrátní úředníci dovolili postavit, protože jim z toho šly peníze!
Jdu si pěšky z Náměstí Republiky okolo dvou secesních skvostů – Obecního domu a Hotelu Paříž. Vstoupím do Celetné a hlavou mířím nikoliv na záplavu výloh s turistickými zbytečnostmi (ale i to přináší peníze), nýbrž vzhůru na štíty domů, na zdobená okna, balkony, arkýře, prostě na tu dobu, kdy se majitelé domů neomezovali jenom ubohým názorem náhlých zbohatlíků aby to bylo co nejlevnější, ale když už, tak aby to bylo co nejkrásnější.
Hned po prvních dnech chůze do redakce, která pokračovala přes Staroměstské náměstí, Malé náměstí až na Mariánské náměstí, jsem pojala úmysl se podělit o mé dojmy se čtenáři. Sedla jsem na koberec a obklopila se desítkou knih o staré Praze. Hledala jsem, četla, dělala si poznámky...Pak jsem se však bouchla do čela a zvolala sobě nahlas: Evo, neblázni, na to nemáš, to by ti trvalo sto roků napsat to poctivě a dobře. A co milá historička dr. Jana Volfová? Nepomohla by?
A tak jsem ji požádala a ona s laskavostí sobě vlastní začala psát seriál...snad se vám bude líbi tak, jako mně...
Eva StřížovskáV příštím roce uplyne 90 let od vzniku samostatného státu Československa, v němž jsme s přestávkou tzv. Protektorátu žili 80 let. Na důstojné a klidné rozdělení státu před necelými 15 lety jsem pyšná a mohlo by být vzorem pro jiné země.
Paní šéfredaktorka Eva Střížovská mě požádala, abych Vás provedla po zajímavých místech našeho hlavního města. Navíc redakce časopisu Český dialog má nové sídlo, a to v areálu starobylého Klementina. Naše putování začínám s předstihem a jeho první kratičkou část budete číst jako vánoční dárek.
Kde začít?
Náměstí Republiky
Jak jinak než na náměstí Republiky. Název je o rok mladší než stát, který vznikl 28. října 1918. Náměstí se původně jmenovalo Hybernské, později Josefské podle kláštera kapucínů a kostela sv. Josefa, který byl založen v 17. století. Kostel je jednoduchá stavba bez obvyklé barokní zdobnosti. Uvnitř najdeme dva obrazy od jednoho z nejlepších malířů českého baroka. Představují sv. Antonína a sv. Felixe (felix znamená šťastný).
Do malého nádvoříčka před vstupem do kostela byla v polovině 19. století umístěna socha sv. Judy Tadeáše a dva andělé. Původně byly tyto sochy součástí výzdoby Karlova mostu. Časem lid pražský světcovu sochu začal důvěrně nazývat Tadeášek, a to proto, že mnozí věřili a věří na sílu jeho přímluvy. Pokud se tam zastavíte, vždycky najdete dostatek květin a rozsvícených svíček jako dík za splněné přání. Stávají tam muži i ženy v tiché modlitbě či jenom zamyšlení. Není to krásné v naší bezvěrecké zemi? Přiznám, že tam občas ráda zajdu, neboť míst klidu uprostřed hlučného velkoměsta valem ubývá.
Palladium
Osud kasáren Jiřího z Poděbrad postavených v polovině 19. století se naplnil. Zbyla z nich pouze průčelní zeď v novorománském slohu a na ní pamětní deska J. K. Tyla, který v nich napsal slova písně „Kde domov můj“, jež je naší národní hymnou.
Za ní vyrostl babylon jedenadvacátého století hrdě nazvaný Palladium, aniž by kdo až na výjimky věděl, co slovo znamená. (Babylonem autorka míní obrovské nákupní a restaurační centrum o několika patrech, na něž byly bývalé kasárny přestavěny. Pozn. red.)
Název pochází z řeckého palladion, latinsky palladium. Obecně paládium znamenal idol, v užším smyslu malá dřevěná soška zobrazující řeckou bohyni Pallas Athenu v plné zbroji, chránící Athény. Údajně ji vyřezala sama bohyně na památku své družky, kterou nešťastnou náhodou zabila, a proto její jméno Pallas připojila ke svému. Soška se stala ochránkyní města a zajišťovala jeho věčné trvání.
Pro mne zbourání kasáren znamenalo konec nadějí, že aspoň jejich část bude rekonstruována pro stálou instalaci Muchovy Slovanské epopeje, kterou malíř Praze daroval. Jak je známo, toho, co člověk dostane zadarmo, si neváží.
Historii Paládia země české a budov na náměstí Republiky naleznete v prvním dvojčíslí Českého dialogu roku 2008.
Do nového roku přeji všem hodným lidem, ať mají místečko, kde jim je dobře.
Jana Volfová, historička(pokračování příště)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad