Malíř českých Vánoc - Josef Lada (Josef Lada, painter of Czech Christmas)

Nikdo nenamaloval český venkov krásněji. Vím, že s velkou mírou idealizace a stylizace, zvláštním plochým stylem – ale pro dětskou dušičku srozumitelně a laskavě. Jeho domečky jsou barevné, na stromech dost květů i ovoce, mraky pokaždé jiné a měsíc – ten si Mistr Lada nemusel vymýšlet. Měsíc se totiž na nebi nad Hrusicemi opravdu usmívá. Já to vím, protože občas pobýváme v nedalekých Mnichovicích.
Neznám tamní krajinu s peřinami sněhu, ale jak říkají pamětníci: bývalo ho tam víc. Protože se Josef Lada narodil v roce 1887, za jeho mládí tam opravdu musely být takové závěje, jaké maloval na svých obrázcích.
A navíc v tatínkově ševcovské dílně slýchal o dobách ještě dávnějších a také o strašidlech a vodnících, o mordýřích a přestrojených zlodějích. Snažil se všechny ty podivné osoby namalovat. Miloval špačky tužek i pomačkané pytlíky od mouky a krupice, na které se toho tolik vešlo! Jen nikdy rodičům nezapomněl, že mu v chudé chalupě s hliněnou podlahou dali stůl až do tmavého kouta. On s jedním okem slepým už tak dost mizerně viděl. Zároveň se hlídal, aby jako přeučený levák bral tužku i pero do pravé ruky.
Z malíře pokojů miláčkem čtenářů
Proč je už sto let tak oblíbený? Určitě to není tím, že by učil malovat. Tatínek sice poznal jeho talent, ale chtěl z něj mít malíře – pokojů! Vydržel to jeden měsíc. Výuční list dostal až jako knihař a v té době i první objednávku: namalovat pro ochotníky dva jevištní portréty. Za odměnu poprvé viděl představení s živými herci! Nikdy se neživil knihařským řemeslem, ale nabízel obrázky redakcím. První mu otiskl časopis Máj v roce 1904. Jako dospělý se dostal i na Uměleckoprůmyslovou školu, ale po roce ho studium přestalo bavit.
Zvláštní je, že kreslit se učil podle Mikoláše Alše. Kdo by hledal podobnost? Aleš má mistrnou kresbu, Lada jednoduchou linku a pestré barvy. Znalci tvrdí, že oba vycházeli z tradičních hrdinských vyprávění, ozvláštněných lidovým humorem. Oba zanechali našemu národu poklad.
Děti nejvíc milují pohádku o kocouru Mikešovi, kterou napsal pro své dcerky Alenku a Evičku. „Napsal jsem ji lehkým slohem a užíval slova, která děti znají. Hodně se četla v první třídě“ vzpomínal Lada. Říkal, že kresby pro děti mají být jen veselé, protože ti nejmenší si je převádějí do skutečnosti a na smutek mají dost času.
Dospělí znají především jeho ilustrace Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka. Kreseb je 450 a vznikaly v letech 1923- 1925.
Obrázek jako dárek
Ladových knížek jsou mezi lidmi po celém světě miliony. O jeho odkaz se stará vnuk Josef, který kvůli tomu vystudoval autorské právo.
Například v Japonsku jsou jeho obrázky nesmírně oblíbené a prý se tam kocouru Mikešovi říká Mikesan. V muzeu Josefa Lady v Hrusicích jsou k vidění desítky cizojazyčných vydání s jeho ilustracemi i Kronika mého života, tolik oblíbené čtení poválečných generací.
Lada ilustroval přes 120 knih pro děti, přes 190 knížek pro dospělé a napsal 14 knížek. S jeho obrázky na pohlednicích se především o Vánocích potkáváme na každém kroku. Zasněžené Hrusice, kopečky se závějemi sněhu, zachumlané děti a sněhulák nacházejí cestu do poštovních schránek i v době, kdy většinu korespondence vyřizujeme mailem. Ono totiž není jen radost Ladovy gratulace dostávat, ale také kupovat. Vracíme se tím do dětství, kdy se ještě dětem četly večer pohádky. My, co jsme ještě neznali všechna písmenka, jsme si přes den prohlíželi v knížce obrázky. Mnozí z nás žijí v cizině nebo se po letech vrátili zpět do Čech. Měníme se, naše města i vesnice vypadají jinak, jinak mluvíme i myslíme – ale pohlednice k Vánocům kupujeme pořád stejné.
Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad