Architekti a umělci se postavili za Kaplického

11-12 2007 Aktuality česky
obálka čísla

Petici na podporu architektonického návrhu Jana Kaplického zveřejnila skupina českých architektů, umělců a pedagogů. Jeho pojetí Národní knihovny považují za mimořádné umělecké dílo. Proti návrhu se naopak vyslovili pražští radní za ODS i primátor Pavel Bém. Poté, co proti návrhu budovy vystoupil Pavel Bém a premiér Mirek Topolánek uvedl, že knihovna není pro vládu prioritou, postavili se umělci a architekti na odpor. Petici zorganizoval výtvarník a nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Černický. Stojí za ní také známý architekt a herec David Vávra, ředitel Centra pro současné umění Ludvík Hlaváček, historik architektury Zdeněk Lukeš, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška a další.

Návrh poutá pozornost v zahraničí

„Vítězný projekt nové budovy Národní knihovny od arch. Jana Kaplického je mimořádné architektonické umělecké dílo, které díky své koncepci, technické a estetické kvalitě zapadá do prostoru, který byl pro tuto stavbu vybrán. Díky svým mimořádným estetickým hodnotám se může stát novou dominantou Prahy, aniž by svou polohou negativně ovlivnil historickou část města a její panorama,“ píší autoři petice.

„Jsme přesvědčeni o tom, že Praha nesmí propást šanci, aby získala takto výjimečnou stavbu od jednoho z nejdůležitějších architektů současnosti, který je navíc Čech,“ pokračují.

Zdůraznili také to, že Kaplický vyhrál jednomyslně mezinárodní soutěž, v jejíž porotě byli i zástupci města, UNESCO i přední světoví architekti a spornou lokalitu na Letné schválilo zastupitelstvo Prahy.

Navíc podle nich model budovy už dnes poutá obdivnou pozornost po celém světě a například v rámci tradiční letní výstavy, pořádané britskou Královskou akademií umění, získala nejvyšší ocenění.

Podporu Kaplickému vyjadřuje i internetová petice.

Stanislav Dvořák
www.novinky.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012