Pláč nad Husovým pomníkem

Mysleli jsme si, že Mistru Janu Husovi naleští památkáři kabát a on znovu bude s rozhodnou statečností hledět na hemžení svého lidu i turistů na Staroměstském náměstí. Ale nebude to tak jednoduché – pomník se rozpadá!
Restaurátor Pavel Filip oznámil, že je opravdu nejvyšší čas celé Šalounovo sousoší opravit. Podařilo se totiž podívat do jeho nitra kamerovou sondou a teprve technika zjistila, že podstavec se hroutí. Vnitřní cihlová vyzdívka se drolí a ani šrouby nevydržely rány počasí. Zrezavěly a drží jen na čestné slovo.
„Je až s podivem, že ještě drží,“ sdělil restaurátor. Rezavé železo musí nahradit nerezový materiál. O tom, že socha je podmáčená a taky má „očesaný“ podstavec, se ví už dlouho. Někomu se hodil bronzový lem…Traduje se také, že pod sousoším je podzemní šachta, ale tu zatím nikdy nikdo neviděl.
Mistr Jan Hus nemá klid ani po tolika staletích a pomník jakoby přitahoval kulky. Ty první jsou z konce 2. světové války, kdy se na náměstí střílelo v době pražského povstání. Aby neštěstí nebylo dost, pár metrů od Šalounova díla vybuchla na jaře 1945 německá letecká bomba.
Ty druhé kulky by na svém plášti měly nést datum „srpen 1968“. Až se památkáři dostanou dovnitř sousoší, měli by tam celkem najít přes dvacet kusů munice. To bude na začátku opravy, která začne na jaře příštího roku a bude trvat tři roky.
Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad