Pláč nad Husovým pomníkem

11-12 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

Mysleli jsme si, že Mistru Janu Husovi naleští památkáři kabát a on znovu bude s rozhodnou statečností hledět na hemžení svého lidu i turistů na Staroměstském náměstí. Ale nebude to tak jednoduché – pomník se rozpadá!

Restaurátor Pavel Filip oznámil, že je opravdu nejvyšší čas celé Šalounovo sousoší opravit. Podařilo se totiž podívat do jeho nitra kamerovou sondou a teprve technika zjistila, že podstavec se hroutí. Vnitřní cihlová vyzdívka se drolí a ani šrouby nevydržely rány počasí. Zrezavěly a drží jen na čestné slovo.

„Je až s podivem, že ještě drží,“ sdělil restaurátor. Rezavé železo musí nahradit nerezový materiál. O tom, že socha je podmáčená a taky má „očesaný“ podstavec, se ví už dlouho. Někomu se hodil bronzový lem…Traduje se také, že pod sousoším je podzemní šachta, ale tu zatím nikdy nikdo neviděl.

Mistr Jan Hus nemá klid ani po tolika staletích a pomník jakoby přitahoval kulky. Ty první jsou z konce 2. světové války, kdy se na náměstí střílelo v době pražského povstání. Aby neštěstí nebylo dost, pár metrů od Šalounova díla vybuchla na jaře 1945 německá letecká bomba.

Ty druhé kulky by na svém plášti měly nést datum „srpen 1968“. Až se památkáři dostanou dovnitř sousoší, měli by tam celkem najít přes dvacet kusů munice. To bude na začátku opravy, která začne na jaře příštího roku a bude trvat tři roky.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012