Stalo se v říjnu

11-12 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. října

Brigádní generál Otto Špaček zemřel ve věku 89 let. Byl pilotem na Západní frontě, účastnil se operací nad Británií a okupovanou Evropou. Komunisti mu v roce 1950 sebrali všechny hodnosti a práva důstojníka. Plně rehabilitován byl před 16 lety.

3. října

Dvě třetiny Čechů žijí v oblastech s mizernou kvalitou vzduchu. Největší problémy způsobuje doprava v Moravskoslezském kraji a v Praze.

4. října

Bylo oficiálně oznámeno, že v třebíčské porodnici zaměnili před deseti měsíci dvě holčičky. Potvrdily to testy DNA. Jeden z otců pokládal svou ženu za nevěrnici, ukázalo se však, že ani ona není matkou miminka. Rodiny si děti vymění a budou chtít odškodné.

6. října

Odvolaná ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených) odmítá, že neuměla využít peníze z EU. Školství je vedle zdravotnictví největším požíračem ministrů v posledních letech.

7. října

Asi 200 000 dětí marně čeká na očkování proti dětské obrně. Chybí vakcína.

8. října

Brdské vesnice mají dostat od české vlády 250 milionů korun a od EU asi 750 milionů korun na infrastrukturu a silnice. Prý to nesouvisí se souhlasem starostů na umístění amerického radaru.

9. října

Brit Nicholas Winton, který před 2. světovou válkou zachránil život 669 českým dětem, byl v Praze s láskou a úctou přivítán. Byl přijat primátorem Pavlem Bémem a studenti se s ním setkali v Kongresovém centru. Právě oni chtějí sira Nicholase navrhnout na Nobelovu cenu míru.

10. října

Nositelem Nobelovy ceny na fyziku se stal v Plzni narozený Peter Grunberg. Spolu s Francouzem Albertem Fertem objevili gigantickou magnetorezistenci.

12. října

Prezident Václav Klaus zpochybnil hodnotu Nobelovy ceny míru, která byla udělena bývalému americkému viceprezidentovi Albertu Gorovi. Dostal ji za boj proti globálnímu oteplování. Klaus tvrdí, že boj proti oteplování omezuje svobodu podnikání a není tedy bojem za mír mezi národy.

15. října

Sir Nicholas Winton nezvládl náročný program a skončil na koronární jednotce v nemocnici na pražském Karlově náměstí. Je mu 89 let.

16. října

Britská princezna Anna uctila na pražských Olšanech památku padlých vojáků ze zemí Britského společenství a v domově pro seniory Sue Ryder se setkala s krajankami.Ty přišly do Česka po válce jako manželky našich vojáků. Princezna se také podívala na tradiční podzimní dostih Velká Pardubická.

17. října

Česko odstoupilo z boje o křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Po dvou kolech tak vyhrálo Chorvatsko.

19. října

Bělorusko navštívil předseda českých komunistů a místopředseda parlamentu Vojtěch Filip. Jednal o „spolupráci“ s diktátorským Lukašenkovým režimem. Politika naší vlády je však opačná a rozhodně podporuje demokratickou opozici.

20. října

Nevládní organizace Člověk v tísni se po dvou letech smí vrátit do Ruska. Byla jí obnovena licence na pomoc při obnově Kavkazu po čečenských válkách.

22. října

Podle ODS by měl schválenou Lisabonskou smlouvu (nahradila tzv. evropskou ústavu) schválit Ústavní soud. Ten zjistí, jestli dokument není v rozporu s českou ústavou a naším právním řádem.

23. října

Už nejen Temelín, ale také Karlovarské oplatky jsou předmětem sporu s Rakouskem a také Německem. Receptura je údajně majetkem odsunutých sudetských Němců a my proto nemáme právo na evropsky uznávanou ochrannou známku.

24. října

Američané nabídli Rusům, aby jejich zástupci kontrolovali provoz radaru v Česku a Polsku. Americký ministr obrany Roberts Gates však v Praze prohlásil, že by s tím musela souhlasit naše vláda. Premiér Topolánek i ostatní v Čechách měli na to jednotný názor – vzteklé NE.

25. října

Policista Jan Kubice, který loni před volbami předložil parlamentu zprávu o prorůstání korupce a pak ji „zapomněl“ na stole před novináři, odchází od policie. Předseda ČSSD Jiří Paroubek je přesvědčen, že neodůvodněný materiál prohrál jeho straně volby.

26. října

Na 10. listopadu je ohlášen pochod neonacistů pražským židovským městem. Je to výroční den pogromů v rámci Křišťálové noci ve fašistickém Německu. Je pobouřena nejen židovská obec, ale také všichni slušní lidé a politici. Aktivní odpůrci extrémistů budou chránit Maiselovu ulici vlastními těly.

27. října

Poslanecká sněmovna odmítla návrh na referendum o umístění amerického radaru v Česku.

29. října

U příležitosti 89. výročí založení republiky vyznamenal prezident Václava Klaus 24 osobností. Bratři Mašínové mezi nimi opět nebyli.

30. října

Dva významní představitelé ODS, Mirek Topolánek a Vlastimil Tlustý, se hádají, jestli dají fotbalistovi Milanu Barošovi deset milionů korun jako dar pro jeho mládežnickou sportovní akademii. Baroš byl tváří ODS ve volbách 2006.

31. října

Lidovecký předseda a vicepremiér Jiří Čunek má další problém: bral sociální dávky v době, kdy ukládal do různých bank tři a půl milionu korun. Hájí se tím, že na podporu měl právo: deponované miliony byly časově blokované a ještě ke všemu nebyly úplně všechny jeho.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012