Stalo se v září

11-12 2007 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. září

Český nevidomý sportovec Jan Říha vylezl na světoznámý tisíc metrů vysoký útes El Capitan. Je teprve druhým nevidomým horolezcem v historii Yosemitského národního parku v Kalifornii, který přemohl tento žulový útvar.

3. září

Do základních škol v Česku „přišla“ po dlouhých přípravách a diskusích do prvních až šestých tříd reforma. Zanikly státní vyučovací osnovy a každá škola si připravuje vlastní vzdělávací plán. Kromě vědomostí má dítěti dát také sebevědomí, samostatnost a schopnost týmové práce.

4. září

Pojednou „prohlédl“ ministerský předseda Mirek Topolánek a chce do brdského regionu napumpovat ze státního rozpočtu velké dotace. Prý to vůbec nesouvisí s diskusí o americkém radaru v tomto místě a negativním postoji starostů k jeho umístění.

5. září

Exprezident Václav Havel vyzval Poláky, aby na připravované předčasné volby pozvali mezinárodní pozorovatele. Poštval proti sobě oficiální politické kruhy i voliče. Přitom o nečitelnosti této politické scény se mluví po celé Evropě i v Polsku samém.

6. září

Česku pracuje načerno asi čtvrt milionu lidí. Většina z nich bere sociální dávky. Podle nového trestního zákoníku by za toto okrádání státu měli pykat zaměstnavatelé.

7. září

Mezi Haštalským náměstím a Obecním domem v Praze 1 bude ulice Ve Stínadlech. Dostala jméno při příležitosti 100. narozenin spisovatele Jaroslava Foglara.

8. září

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek byl odvolán z funkce. Údajně kvůli nečitelným investicím do hotelů sdružení. Duška se od revoluce bály všechny české vlády, protože jeho slovo stačilo zastavit železniční provoz.

10. září

Na severu Prahy v Dolních Chabrech začalo natáčení českoamerického filmu o kněžně Libuši. Bude se jmenovat Koruna Vyšehradu. Libuši bude hrát Američanka českého původu Winter Ave Zoli, Přemysla Maďar Csaba Lucás.

11. září

ODS začíná panikařit: co se stane, jestliže nebude znovuzvolen její čestný předseda prezident Václav Klaus? Pražský primátor Pavel Bém (místopředseda ODS) totiž nevyloučil, že by mohla padnout vláda.

12. září

V pražské Libni bude stát památník československých parašutistů, kteří v roce 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Historická silniční zatáčka však už neexistuje, pomník tedy bude stát na úplně jinak vypadajícím místě.

13. září

Železničářský boss Jaromír Dušek nazval své odvolání pučem, protože prý ani nepřekračoval své pravomoci a už vůbec nerozhodoval o velkých penězích.

14. září

Česká sněmovna začala uvažovat o vydání komunistického poslance Josefa Vondrušky k trestnímu stíhání. Vondruška před rokem 1989 jako bachař týral vězně.

15. září

Před 160 lety se v pražských ulicích poprvé rozsvítily dvě stovky plynových lamp. Stály v ulicích Na Poříčí, Celetné, Staroměstském náměstí, Národní třídě, Ovocném trhu a Příkopech.

18. září

Sociální demokraté mají ve výzkumu veřejného mínění (STEM) víc příznivců, než vládnoucí ODS. Je to poprvé od prosince 2002.

19. září

Premiér Mirek Topolának jako první porevoluční český politik označil bratry Mašíny za „hrdiny protikomunistického odboje“. Mašinové se prostříleli na Západ a zůstalo za nimi šest mrtvých. Opatrný v hodnocení jejich života byl i Václav Havel.

21. září

Šedesát miliard korun dotací od EU mají v následujících sedmi letech dostat české školy a vědecká pracoviště. Problém je, že dotace neumíme čerpat – např. z peněz pro regiony jsme utratili jen 44%! Ze států EU je horší už jen Lotyšsko (36%).

22. září

Dagmar Havlová bude hrát hlavní roli ve hře svého manžela exprezidenta Václava Havla Odcházení. Ve Vinohradském divadle má být jejím partnerem česko-americký herec Jan Tříska. Dohoda o uvedení hry v Národním divadle se nezdařila.

24. září

Podle průzkumů veřejného mínění vadí lidem na prezidentu Václava Klausovi jeho povaha a vyjadřování. Pak teprve jeho politické názory.

26. září

Na základních i středních školách se děti nechtějí učit němčinu. Jako druhý jazyk po angličtině preferují španělštinu a ruštinu. Dokonce ani katedry germanistiky na univerzitách nemají dost nových studentů.

27. září

Poslanecká sněmovna vydala bývalého bachaře Josefa Vondrušku k policejnímu stíhání. Při hlasování opustili jeho soudruzi z KSČM jednací sál. Vondruška se hájil tím, že jako statisíce jiných lidí i on „vykonával svou práci poctivě a zodpovědně“.

29. září

Nacionální Dělnická strana chce vytvořit vlastní „neozbrojené ochranné oddíly“. Ty by měly i monitorovat problémy s imigranty.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012