Senát škrtá MDŽ a zavádí Svátek matek

9-10 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Senát schválil novelu zákona o státních svátcích, která má ze seznamu významných dnů v kalendáři vyškrtnout Mezinárodní den žen a zavést Svátek matek jako státní svátek. V průběhu schvalování došlo ke změnám v původní předloze senátora Martina Mejstříka. Svátek matek „povýšil“ z významného dne na státní svátek a zapracovány byly další změny - 1. květen by se měl přejmenovat na Svátek jara a práce a zrušit se mají Den vzdělanosti a Den rodin.

V reakci na některé ohlasy k tématu senátor Mejstřík zdůrazňuje:

„Není pravdou, že občany nezajímá, jestli bude takový nebo onaký svátek. Charakter společnosti se odráží v symbolech, které si zvolí. Na nich je jednoznačně vidět, ke kterým hodnotám se přikláníme. Jsem bytostně přesvědčen, že není důležitějšího tématu pro tuto zemi, než si vyřešit svůj vztah ke komunismu a k tradicím a konsekvencím, které nás váží s onou nechutnou dobou. Znovu zde připomínám už jenom jednou větou tragické osudy žen, které komunisté zavírali do lágrů, které týrali a zabíjeli. Jde mi o to, aby Parlament ČR dal jasný signál národu, že nebudeme dále udržovat bolševikem zprofanovaný symbol, že se s touto minulostí chceme definitivně rozejít. Že se chceme přiklonit zpět k tradicím humanistickým, demokratickým, masarykovským.“

Senátor Mejstřík byl vyslán Senátem do Poslanecké sněmovny jako jeden z předkladatelů novely, kteří ji budou zdůvodňovat.

(z Tiskové zprávy senátora Martina Mejstříka)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012