Osudy jedné sochy TGM

9-10 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Dovolte mi připomenout 70. výročí úmrtí T.G. M., které připadá na 14. 9. 2007, úplně jinak: Do připravovaného dalšího vydání svého DVD průvodce Rychnovem nad Kněžnou (o něm www.rychnovskypruvodce. info) zařazuju i tuto tajně pořízenou fotografii sochy Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1975, kterou jsem dostal před pár dny od jednoho občana. Na ní je vidět, jak tento artefakt - odvezený v období tzv. normalizace z nedalekého Českého Meziříčí - byl potupně „uložen“ na třetím nádvoří kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou s hlavou ovázanou hadrem. Teď je znovu na svém původním místě v Českém Meziříčí.

Před Masarykovým reálným gymnáziem v nedalekém Kostelci nad Orlicí bývala bronzová socha T. G. M., původně obklopená betonovými plochami se jmény padlých v 1. světové válce. „Toto vše je nenávratně pryč, a to doslova hanebným způsobem. Někdy po roce 1969 si na tom udělali destrukční cvičení okresní milicionáři a oddaní bolševici, oprátka kolem krku zapřažená za V3S sochu strhla a odtáhla ji někam, kde ji mohli v klidu rozřezat a pak snad i zpeněžit. Traduje se, že celá akce byla tajně natočena na 8mm film, jehož osudy mi ale nejsou známy,“ uvedl jeden pamětník.

Tuto skutečnost potvrdil jiný: „Slyšel jsem o tom vyprávět v Osinku (nynější podnik Ferodo, pozn. kr) . Bylo to údajně i vyfoceno, včetně toho, kdo dával oprátku na krk. Bohužel si na jména nevzpomínám a navíc většina účastníků již chodí po jiných kobercích. Existuje snad jeden, který by si mohl vzpomenout, ale mám za to, že o ničem vědět nebude. Byl v LM a v 69 byl v Praze potlačovat kontrarevoluci. Žije již jen tento jeden z pěti účastníků za Osinek.“

PhDr. Josef Krám

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012