U nás v Kocourkově

9-10 2007 Ostatní česky
obálka čísla

V „okurkovém“ období léta pobavil obecenstvo opět malý přitloustlý šoumen Paroubek (bývalý premiér a nyní jen předseda ČSSD). Když byl přistižen s mladou milenkou Petrou Kováčovou, prohlásil směrem k novinám, že on je solidní, že se už dohodl se svou manželkou na rozvodu a na finančním vyrovnání. A vysvětlil svou solidnost hned v politickém duchu: zatímco jeho rival - premiér Topolánek má milenku i manželku a dosud se na rozvodu nedomluvil, tak on ano. A vyprosil bych si, dodal, aby se mé přítelkyni Kováčové říkalo milenka, je to přítelkyně. Dokonce si najal známého a drahého právníka Jana Sokola, aby v tom smyslu za něho veřejně vystoupil. Sokol to velmi rozpačitě učinil. Musel si být vědom idiotismu tohoto nápadu, nicméně, za peníze...

To ovšem vzbudilo veselé reakce u novin, takže jsme se mohli dočíst, že „milenka by naopak měla být uzákoněna a chráněna, neboť oproti manželce má mnoho výhod,“ a o přítelkyni se psalo jako o „soudružce přítelkyni“.

Také jsme se dočetli, že malý Paroubek dohání většího Topolánka i ve vkusu, oba mají mladší blondýnky.

Paní Paroubková tisku svěřila, že o milence nevěděla a že ji rozvod překvapil včetně dohody o majetkovém vyrovnání, přičemž zdůraznila, že jezevčíka Andyho mu v žádném případě nedá.

Jaromír Dušek, jeden z nejmocnějších českých odborových bossů přišel o svou funkci. Muže, který léta vedl stávky na želenici a před kterým musela kapitulovt řada ministrů a šéfů Českých drah odvolali jeho odboráři. Po třinácti letech ve funkci je viněn z machinací s majetkem odborů, jehož hodnota dosahuje téměř půl miliardy korun. Dušek rozčileně reagoval: „Poprava byla vykonána. Byla to fraška, všechno bylo předem připraveno.“ Své kolegy nazývá pučisty.

Výstižný článek k tomu napsal Karel Steigerwald v MFDnes, kde mj. píše:

...Dušek brzy po listopadovém převratu objevil kouzlo odborů. Moc v demokracii nemusí pocházet jen z voleb, může pocházet i z demagogie a z toho, že se zájmy skupin mohou lehce vydávat za zájmy všech. Politici se odborářů bojí, železničních dvojnásob. Stávky, jimiž Duškovi lidé bojovali za svá práva, byly vždy bojem nikoli za práva ale za nárok: Spoluobčani, dejte nám z vašich daní větši platy. Takto řečeno by to nemuselo zabrat. Tedy: vládo, dej nám, na co máme právo. Jenže vláda sama nic nemá, rozdává peníze lidí. Ale vládu nikdo nemá rád a tak lidi potěší, když jí někdo nadává...To je princip všech odborářských bojů státních zaměstnanců...

Zase se diskutuje o novém (tedy rok starém) zákonu, který měl přinést větší bezpečnost na silnicích, kde umírá zbytečně tolik lidí. A navrhují se jeho změny. Například poslanec David Šeich, kterého policie chytila opilého za volantem, dnes navrhuje přísnější postihy pro začínající řidiče a možnost vystavení řidičského průkazu „na zkoušku“.

Že by kozel zahradníkem?

Česká státní byrokracie si vymyslela další bič na nebohé občany: kdo si do konce roku nevymění řidičský průkaz, hrozí mu pokuta až třicet tisíc korun. To znamená, že ten, kdo už vůbec auto nemá, nikdy už řídit nechce, nemá třeba ani nohu nebo ruku či hlavu, musí mít nový řidičský průkaz!

Také si soudruzi úředníci mohou vymyslet, že máme mít nový průkaz z knihovny, kde si půjčujeme knížky, nový očkovací či zahrádkářský, těhotenský a nastavit ruku na vybírání pokut. Nastavit jim nohu je třeba...

Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci má dva děkany. Michala Malacka a Ivana Benedu. Prvnímu skončilo období činnosti a druhého odmítl rektor jmenovat. Beneda se brání právní cestou.

Dobrá zpráva: bachař Josef Vondruška, který týral vězně v Minkovicích, jinak poslanec za KSČM, byl zbaven imunity a vydán k event. trestnímu stíhání.

Zpráva smutná: Politický vězeň Jiří Wolf, který byl jedním z těch, které Vondruška týral, řekl na tiskové konfereci, že bývalý prezident ČR Václav Havel se v listopadu 1989 dohodl na převzetí v zemi moci s komunisty a s KGB. Proto až dones ovlivňují chod státu bývalí estébáci.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012