Malcolm Gladwell - Mžik

9-10 2007 Knihy česky
obálka čísla

Autor se narodil v Anglii, ale vyrůstal v Kanadě. Tam vystudoval historii a deset let pracoval jako reportér v USA. Zajímá se mj. také o sociologii, psychologii a konzumní chování. V roce 2005 byl zařazen mezi sto nejvlivnějších lidí světa.

Proč? Protože nás zná: tato kniha vysvětluje naše intuitivní chování. Na příkladech – takže se staneme svědky analýzy situací, které prožíváme, ale nevíme proč. Na příklad: jak policista ve zlomku vteřiny pozná, že musí střílet? Proč vždy naletíme snědým a pohledným mužům nebo proč špičkoví sportovci neumějí vysvětlit, co přesně dělají ve chvíli mistrovského výkonu?

Dladwell se např. zmiňuje o tom, že dvacet lékařů stanovilo různou diagnózu při podezření na infarkt – a pak nám vysvětluje nejen systém amerického zdravotnictví ale i fungování společnosti obecně.

V mžiku, který nepostřehneme, hodnotíme věci a činy nejen z hlediska momentálně nabízených informací, ale také vzpomínek, představivosti a to například velmi dobře znají (a bohatě financují) výrobci spotřebního zboží. Přečtěte si třeba o tom, co dělá experta expertem a jak se ochutnává jídlo. Nejenže se pobavíte, ale určitě si zapamatujete větu: „Tomu espresu chybí vinná struktura. Je trochu moc dřevité.“

Problém s touto knihou je v tom, že podobných vět si budete chtít zapamatovat desítky.

Vydalo nakladatelství Dokořán.
Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012