Bazarové dámy

9-10 2007 Naši ve světě česky
obálka čísla

Nedávno o ní vyšel článek v týdeníku Vlasta. Příjmení bylo s měkkým i. V Kanadě se píše s tvrdým y. Ale sama si říká Dubská. Její jméno je mj. v seznamu dobrovolníků, kteří každoročně v první sobotě v listopadu pořádají prodej vánočního pečiva, dortů, bižuterie, látek atd.. Získané peníze používají k účelu různých dobrých skutků, jak paní Vali říká. Dobrovolný spolek tzv. Bazarových dam byl založen před více než padesáti lety s názvem Česko Slovenský Bazar. Jsou to:

Olga Velanová (předsedkyně), Valerie Dubská, Suzana Truxová, Margaret Kusy, Mira Šťastná, Eva Voleská, Alice Helmanová, Irena Wisová, Alena Valdštýnová, Míša Fuxová, Anna Škvorová, Marge Ludvíková, Iva Brožová, Ema Košatská, Běla Vernonová, Eva Valeská, Sonia Zimmermanová. Těmto dámám při sobotním prodeji velice pomáhají vnučky a vnuci.

Autorka Jiřina Castorena (mimochodem velice zajímavá žena o které se na našich stránkách ještě dočtete) píše ve svém článku o Valerii Dubské hlavně o její úžasné práci. Já bych ráda dodala, že je to také úžasná žena. Měla jsem možnost s ní několikrát strávit velmi příjemný čas, když nedávno navštívila Prahu. Setkala jsem se s nevšední paní, z níž vyzařuje vnější i vnitřní krása, životní moudrost a laskavost. Snad je to i trochu znát na titulní fotografii. Mimochodem, před rokem jsme otiskli na titulu krásný obrázek hřibů. Potkala jsem se tehdy s jednou sympatickou redaktorkou z časopisu Vlasta a ta se neubránila obdivnému výkřiku: „To je krásné! Také bych něco takového chtěla někdy dát na titul. Ale to víte, jsme časopis v zahraničních rukou, my musíme dávat na titul jen krásné mladé holky.“

Jsem ráda, že náš časopis je v našich rukou a mohu dát na titul co chci.

A děkuji velice časopisu Vlasta, s jejímž svolením jsme fotografie firmy PICTER, která je tvořila právě pro Vlastu, mohli použít. A také děkujeme autorovi fotografií panu Jiřičkovi za nezištný souhlas k otištění.

(Kdo máte možnost, podívejte se na www.PICTER.cz, najdete tam další krásné fotky.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012