VALI - značka kanadského oděvního průmyslu stvořeného Češkou

9-10 2007 Naši ve světě česky
obálka čísla

Do galerie slavných krajanů a krajanek, kteří šířili českou kulturu a dovednost ve světě bezesporu patří i paní Valerie Dubsky, která se nesmazatelně zapsala do dějin moderního odívání, a která je módním světem velmi uznávána. Svět módy ji zná pod značkou VALI, jež se zrodila v Kanadě, i když jí předcházelo nejednoduché putování.

Valerie odešla z tehdejšího Československa v padesátých letech, není třeba dodávat proč tomu tak bylo. „Tma“, která se tu rozhostila na čtyřicet let by určitě nadobro překazila její tvůrčí umělecké ambice. Krátce setrvala ve Francii, kde pracovala i pro jednoho architekta, což jí v pozdější době při tvorbě modelů pomohlo při jejich „stavbě“. Z Francie ji její vůle přivedla do New Yorku, a odtud do Kanady, kde založila oděvní firmu.

Původně začínala s dětským oblečením. S koupacím kompletem pro děti se zúčastnila soutěže Coty Award, což v módním světě znamená obdobu filmového Oscara a – její model vyhrál. Bohužel, Valerie měla smůlu. Cenu si odnesl výrobce toho oblečku, protože v Kanadě tenkrát profese návrhářky vůbec neexistovala a Valerie si moc přála se jí stát.

Všichni, kdo něco znamenali, jezdili nakupovat do USA nebo se pyšnili značkami Made in Italy nebo France. Ale Valerie chtěla stvořit původní „Made in Canada“. Tehdy byla většina oblečení v kanadských buticích dovážená.

Valerie se svým nápadem vytvořit kanadský módní průmysl prorazila, ačkoliv na začátku musela překonávat překážky: když se chtěla osamostatnit a chtěla si vzít úvěr v bance, narazila na první diskriminační problém. Bankovní úředník jí tehdy žádný úvěr poskytnout nechtěl. Valerie nakonec po roce půjčku získala a zařídila v elegantní montrealské čtvrti firmu Vali Designes Inc. Její showroom byl prostorný a světlý, zdobený sochami a do toho se mísily nádherné zářivé barvy, jako žlutá, tyrkysová a růžová.

Její módní tvorba se stala velmi prestižní záležitostí. Zatímco manželka francouzského prezidenta byla hrdá na svou garderobu, vytvořenou z dílen francouzských návrhářů, manželka tehdejšího kanadského ministerského předsedy Margaret Trudeau doprovázející svého manžela na oficiální návštěvu do Washingtonu musela toto dilema řešit. Kanaďané byli toho názoru, že vyváží přece i kousek „Kanady“, a tak by si měla obléknout něco kanadského. A tak šaty pro ni navrhla a ušila Valerie. Při návštěvě anglické královny v Kanadě už byla pozvána a zhotovila pro paní premiérovou večerní šaty. Kanadská společnost byla elegantním hedvábným úborem unešena a všechny noviny psaly o „perfektní velikosti číslo 8“ hostitelky. Valerie se svého úkolu zhostila znamenitě: od té doby se stala dvorní návrhářkou chotí kanadských ministerských předsedů a celebrit.

Vali navrhovala tři kolekce do roka, která zahrnovala kolem 80 modelů, na jejichž přípravě pracovalo padesát lidí různých národností. Avšak všechny modely navrhovala Vali sama. Její látky byly té nejvyšší kvality – vlna, hedvábí, dovážela vlnu, hedvábí, rips ze Švýcarska, Itálie, Anglie a Francie, ale pracovala i s technologicky novými umělými materiály jako např. Arne* Sharkskin, který se začal používat na sportovní oblečení a plavky. Její přehlídky doprovázely módní doplňky tvůrců jako Paco Rabanne a Pierre Balmain. Její móda sice představovala „high- fashion“, ale byla cenově dosažitelná.. Ke svým modelům přiřadila i boty od předních výrobců a umělé perly. Pro večerní šaty vyráběla s Jablonexem korálkové náročné kreace a doplnila je i českou krajkou. Tyto modely pak modelky předváděly v českém pavilónu na světové výstavě EXPO 68 v Montrealu. Aby té nápaditosti nebylo málo, odjela do Francie a tam spolupracovala při výběru vůní pro svůj vlastní parfém. Její šaty se prodávaly ve známém torontském obchodním domě Eaton a ve známém obchodním domě Bonwit Teller na Páté Avenue, v nádherné budově ve stylu art deco, který pak v devadesátých letech byl stržen, aby ustoupil výstavbě mrakodrapu Donalda Trumpa. Pro výběr jejich outfitů do tohoto obchodu jezdila paní Anita Brielke, vice prezidentka firmy Hermes pro severní Ameriku. Bývalá známá modelka a editorka časopisu Harper’s Bazaar, China Machalo, vybrala pro svůj editorial pro nadcházející podzimní sezonu 1972 její skvostný tvídový vlněný plášť a kalhotový kostým.

A v čem tkvěl úspěch VALI?

„Být dobrým designérem“, říká Vali, „musíte mít smysl pro krásu, umělecký cit, oko pro proporce, čich, instinkt… A samozřejmě sledovat, co se děje kolem vás. Být úspěšná, to znamená věřit v to, co děláte, strašně moc to chtít a samozřejmě tvrdě pracovat…“

Valeriin dlouholetý úspěch je jednoznačně v její profesionalitě a kvalitě - propracovanost, dokonalý střih, jednoduchost a pohodlnost, kvalitní materiály, rukodělná práce. Je hrdá na to, že patří k nejpřednějším kanadským módním tvůrcům, i když nikdy nezapomene „přidat“ ve svých detailech český původ. Není známá jen v Kanadě, její modely měly možnost koupit i zákaznice v USA a ve Francii. Její móda je elegantní, ale přitom cenově dostupná. Přitom její modely mohou nosit všechny ženy od 25 do 80 let, od velikosti 8 až 20 (značení velikostí v Americe a Kanadě).

Všestranná, elegantní, energická, optimistická, kvalitní - to je její krédo a pro takový typ ženy i tvoří. Není divu, že její večerní oblečení najdete v muzeu kanadské historie McCord v Montrealu v expozici šedesátých a sedmdesátých let a můžete si nalistovat o ní i ve Slovníku módy Quebeku.

Přání paní Valerie by bylo představit i české veřejnosti svou dlouholetou životní oděvní tvorbu. Zbývá dodat, že se český spotřebitel, který oceňuje jednoduchou a klasickou eleganci, má na co těšit.

Jiřina Castorena

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012