Zlatá Praga - Gold Prague

7-8 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Zlatá Praha je jeden z nejstarších a nejprestižnějších televizních festivalů v Evropě zaměřený na hudbu a tanec. Letos (44. ročník) se soutěží zúčastnilo 124 pořadů z 28 zemí.

Po dvou letech se festival vrátil do nádherného paláce Žofín. Uprostřed tropického vedra se Žofín stal opravdovou oázou. Nádherné prostředí architektonických skvostů, okolí plné zeleně a šumění Vltavy, to vše bylo dokonalou symfonií pro všechny účastníky festivalu od delegátů, přes členy poroty až po hosty a především diváky.

Diváci měli možnost zaregistrovat se na festivalu zdarma, mít přistup do videotéky, sledovat soutěžní pořady a hlasovat o uděleni Ceny diváků, což bylo novinkou festivalu. Také se mohli zúčastnit setkání se známými tvůrci, režiséry Brianem Largem, Humphrey Burtonem, Petrem Weiglem.

Festival se otevíral veřejnou akcí - Dnem České televize, zaměřeným na rodinu.

Na diváky čekalo promítaní hudebních pořadů, autogramiády, vystoupení různých interpretů. Velkou radost měly děti, pro něž byly organizované zajímavé hry, soutěže, setkání s pohádkovými postavami v zahradě a také výtvarná dílna. To ve spolupráci s Muzeem dětské kresby.

Do soutěží MTF Zlatá Praha byli letos přihlášeny pořady ve třech kategoriích. Hudba na obrazovce (hudební a taneční pořady), dokumentární pořady o hudbě a tanci a hudební drama (opera,opereta, muzikál, tanec, balet atd.) Pořady hodnotila mezinárodní pětičlenná porota, v niž zasedali odbornicí ze Švédska, Ruska, Rakouska, Itálie a Česka. Práce poroty probíhala ve dvou kolech, v prvním kole bylo vybráno 20 nejlepších pořadů a pak už porota dospěla k rozhodnutí.

Motto letošního festivalu bylo "Hudba, kterou si vychutnáte" a to se uskutečnilo. Poprvé na festivalu byly představené pořady různých hudebních žánrů, nejen vážné hudby ale i rocku, popu, world music?

"V rámci letošních přihlášených pořadů se dají vysledovat dva hlavní trendy. První pořady reflektují významná výročí loňského roku Mozarta a Šostakoviče a jako druhý trend bych označil stoupající počet pořadů o konkrétním hudebním životě evropských a neevropských národů, například Dánska, Norska ale třeba i africké Mali.

Nadchla mě i vysoká úroveň ruských příspěvků, jako třeba dokumentární film Dmitrij Šostakovič, který očima jeho dětí Maxima a Galiny sleduje velmi podrobně a emotivně život tohoto velikána 20. století", myslí si Vítězslav Sýkora, ředitel MTF Zlatá Praha.

Poprvé přijeli na festival zástupci Čínské, Indické a Kazašské televize a měli možnost promítat ukázky ze své tvorby.

Večer kazašské televize měl asi nejvíc zájemců, bylo hodně rusky mluvících novinářů. Kazašský kanál Chabar uvedl pořad o vynikajícím básníkovi Akbajovi a taký videoklip o tvorbě kazašských hudebníků a tanečníků. Venku před palácem vznikl na pár hodin národní kazašský dům - jurta.

Byla jsem průvodkyní kazašské a indické televize na Kavčích horách, abych jim ukázala jak funguje Česká televize, jak se natáčejí pořady atd. Indové se moc zajímali o natáčeni programů, jelikož představovali velkou televizní společnost z New Deli. Zjistilo se, že některé technologie v indické TV jsou modernější než v Čechách. Například většinou se používá v Indii vysílaní digitální. A to v Indii TV existuje jen 5 let! Nebylo to jednoduché překládat, chvíli z angličtiny a chvíli z ruštiny, ale měla jsem radost, že se mi povedlo spřátelit dvě tak různé země - Kazachstán a Indii.

Česká televize uvedla pět pořadů, mezi které patřily: "Jarek a Amadeus aneb Mí Slezané mi rozumějí," "Kouzlo jedné flétny", "Česká filharmonie je také člověk," "Smrt Hippodamie," "Svět podle Dunkanů". Cenu diváků dostal ve finále film "Jarek a Amadeus", jak Nohavica přebásnil Mozarta..

Poprvé také v rámci festivalu proběhlo semifinálové zasedaní poroty prestižních ocenění Emmy 2007. Totiž druhé kolo se koná vždy mimo Spojené Státy a letos američtí organizátoři ve spolupráci s IMZ (International Musíc- Medienzentrum Wien) vybrali právě festival Zlatá Praha." Je skvělé, že v Praze je shromážděno na jednom místě tolik producentů. "Právě váš festival a jeho specifické žánrové zaměření je zárukou, že rozhodování v jednotlivých kategoriích je v rukou lidí, kteří jsou nanejvýš povolaní." sdělila Sandy Clark z mezinárodní akademie televizních umění a věd.

Potkala jsem na festivalu mnoho zajímavých lidí, i našeho krajana z Rakouska Kurta Donnera. Když se dozvěděl ode mě o existenci časopisu Český Dialog, byl nadšený. Kurt vystudoval klavír v Linci a ve Vídni a pracuje jako projektový koordinátor IMZ, mezinárodní organizace, která sdružuje všechny tvůrce hudebních a tanečních pořadů.

"Naše rodina pochází z Brna a emigrovala do Rakouska v r.1969. Já jsem se narodil v Linci a když mi byly dva roky, začali jsme jezdit z maminkou za příbuznýma do Brna. Maminka hrála na housle v orchestru Bruknera v Linci. Naučila mne česky," řekl mi Kurt.

Pravidelným hostem festivalu je i Ludmila Bakeeva z Moskvy, ředitelka Euroasijské teleakademie. Svěřila se mi: "To je zajímavé, mám dojem, že jsme se vůbec neloučili a ten rok jakoby nebyl, zase jsme tady všichni pohromadě, jsem ráda, že vidím staré známé!"

Cenu nadace "Vize 97" Dagmar a Václava Havlových získal "Souboj mezi karnevalem a půstem.", taneční show, směs klasického a moderního tance, vyjadřující hlubokou filozofickou myšlenku našeho bytí. Cenu Český křišťál v kategorii 1 si odvezli Holanďané za film Carmen, variace na téma Carmen v choreografii Jiřího Kyliána. V kategorii 2 zvítězil film Josifa Pasternaka, jmenovce slavného ruského básníka a spisovatele Borise Pasternaka. Jeho dílo na Čajkovského "Patetická", "otřáslo" v dobrém smyslu porotou i diváky. V kategorii 3 vyhrála "Figarova svatba", pořad Televize Rakouska, grand Prix, Hlavní cenu festivalu získal britský pořad "Umění setkávání," film o práci kambodžských, malijských a tuniských choreografů

Marie Zigmund

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012