U nás v Kocourkově

5-6 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Jeden význačný politik, jinak hochštapler s psychopatickým projevy, a ještě jinak narcistní hezoun, co se veřejně chlubí tím, že má jako paša více žen (tedy manželku a jednu či více sexuálních přítelkyň) byl dříve zastáncem politiky ODS. Když se mu nabídla šance prosadit své ego u socialistů, neváhal a začal „kopat“ za tuto stranu. Jedním z jeho kategorických soudů byl názor, že privatizace zdravotních zařízení je zločin proti ubohým lidem. Nyní však překvapil skutkem – kupuje výnosné zdravotní zařízení. (Máte-li chuť, vážení čtenáři, napište nám jméno tohoto šibala a dostanete od nás knížku za to, že pozorně čtete náš časopis.)

Další výtečník, přezdívaný pirát z Prahy Viktor Kožený, který hučel v bahamském vězení poté, co okradl tisíce lidí o miliardy (korun i dolarů), byl propuštěn na kauci. Prohlásil, že se těší na návrat do Česka, a chce vstoupit do politiky. Nejbližší je mu prý Občanská demokratická strana.

Státní banditi. Tak zněl výstižný nadpis komentáře v Lidových novinách, který hodnotil způsoby exekutorů. Donedávna totiž nebylo výjimkou, že kvůli dvacetitisícovému dluhu prodal exekutor dlužníkovi byt za tři miliony. To už sice dnes není možné. Ale stále přežívá tzv. placení paušálů. Znamená to, že za nezaplacenou stokorunu může činit exekutorova odměna víc než sedm tisíc korun. A to bez jakékoliv námahy, jen na základě „kouzelných paušálů“ – a to i v případě, že dlužník zaplatí obratem.

Ačkoliv se radní magistrátu vždycky před volbami dušují, že centrum Prahy by nemělo být zároveň centrem nevěstinců, kasin a drogových dealerů, skutečnost je zcela jiná. Tyto ostudné ukázky podsvětí velkoměsta v centru jenom bují. Václavské náměstí, ulice Ve Smečkách a další jsou jich plné… A radní? Najednou říkají, že nemají zákonné prostředky jak tomu zabránit. Vždyť se to přece děje v soukromých domech. A kdo je rozprodal? A co pouliční nešvary? Zdá se, že nejlépe by bylo vysoké magistrátní úředníky zrušit, nač je draze platit, když nic nezmohou?

Hroší kůži má socialista Michal Kraus, který proslul tzv. kakaovou aférou. (V Africe se podepisoval jako ředitel firmy, která bude dovážet kakao a jakési podivné peníze od podivného podvodníka posílal do Afriky přes účet své staré matky. Když byl dotázán, na nic si moc nepamatoval, resp. „ředitelem“ se podepsal z radostné euforie.) Jak už to v našem Kocourkově bývá, policisté činní v trestném řízení nic moc nečinili, takže výsledek je nula a soudruh Kraus, proslulý mj. i nejdelším setrváním v Parlamentu, se navrací do vedení ČSSD.

Možná by se k té hroší kůži ještě mohlo přidat přízvisko klíště.

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, který „vyžvanil“ švédským novinářům korupci při nájmu letounů Grippen a poté opustil své poradenské místo u socialistů v Parlamentu (a přijal – prý neplacené – místo poradce socialistů na Slovensku), se vMF Dnes bránil a vysvětloval svou záslužnou činnost v zahraničí za dob totality, připomenul mj. i zásluhy člověka, který má na svědomí vyhození tisíců studentů z vysokých škol v padesátých letech, Jiřího Pelikána.

Česká justice i média jsou v katastrofálním stavu. Denně se dozvídáme, z médií jen velmi málo a opatrně, ale spíše z přímých svědectví účastníků soudů věci, nad kterými nejen zůstává rozum stát, ale které především svědčí o nejspíše zkorumpované justici, a to ať finančně či politicky (tzv. staré struktury se drží zuby nehty ve vládních kruzích není nikde zájem vzít velké koště a vymést je na smetiště, kam patří).

V MF Dnes se např. můžeme dočíst o aféře firmy Bono Publico (podvodné firmy si opravdu umějí najít vhodné názvy), která chtěla z fondů EU ukrást peníze pro své zástupce (jedním byl i místní starosta, kterého vyšetřuje policie). Úřednice, která projekt ve své běžné pracovní náplni na Ministerstvu pro místní rozvoj administrativně zpracovávala, byla náhle zatčena. Byla obviněna za podplácení, ačkoliv neměla možnost do projektu nijak zasáhnout a poslána na měsíc do vězení, do vazby. V době zatčení se spustila obludná mediální kampaň, která z matky – samoživitelky, která nemá na účtech nic více než co si vydělá v zaměstnání, udělala zločinnou podvodnici. V době vazby jí někdo vykradl byt, její děti byly psychicky postiženy. Když byla z vazby propuštěna a bylo jasné, že KDOSI měl zájem shodit na ni vinu, MF Dnes nenapsala ani řádku…

O neuvěřitelně skandálních případech se lze spíše dočíst na webových stránkách dobrovolných obětavců, kteří věnují svůj čas pravdivějšímu informování veřejnosti. Je to především www.justicetv.cz/mozaika

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012