Petr Hrubý - Nebezpeční snílci

5-6 2007 Knihy česky
obálka čísla

Australská levice a Československo

Historik dějin komunismu Petr Hrubý přichází s neotřelým tématem: pojednává o roli pražského režimu v mezinárodní propagaci komunismu.

Ukazuje roli Austrálie, kterou usiloval získat do sféry svého vlivu Sovětský svaz s pomocí československých zpravodajců. Kniha vychází ze studia australských, amerických a evropských archivů. Odhaluje činnost Iana Milnera, profesora literatury na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, který byl do Prahy přesunut jako agent NKVD z New Yorku. Tam působil jako člen australské mise při OSN. Kniha líčí aktivity řady australských intelektuálů a československých diplomatů. Je rozdělena do tří částí. První část se jmenuje „Od Stalingradu k strategii obchvatu“, druhá část pojednává o Ianu Milnerovi a spol. a třetí část se nazývá „Československé konzuláty v Austrálii 1951 – 1971“. Závěrem „Osobní iluze a tragédie“.

Petr Hrubý je český exulant, profesor historie a politických věd na University of Maryland, Carleton University v Ottavě, Curtin University v australském Perthu a na Karlově Univerzitě. Autor po celém světě oceňovaných knih o československých intelektuálech a spisovatelích a jejich slabosti pro komunismus. Petr Hrubý žije v Praze a USA.

Knihu vydalo nakladatelství
Stilus Press, s.r.o. v Brně
v r. 2007, 480 stran,
brožované vydání

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012