ZOO Praha hlásí: máme „naše“ varany!

5-6 2007 Ostatní česky
obálka čísla

Odchov varanů komodských, kterých je na světě v lidské péči jen asi 150, se podařil pražské ZOO. Koncem dubna se vylíhla tři mláďata vzácného ještěra ze snůšky pěti vajec, které nakladla samice z páru dovezeného v roce 2004. Varani tehdy do Prahy přicestovali jako dar prezidenta Indonésie České republice. V Indonésii jsou tato zvířata považována za národní poklad.

Pražská ZOO je první evropskou zahradou, kde se varany podařilo odchovat. Pouze v přírodním výběhu soukromé ZOO na Kanárských ostrovech se vylíhli v roce 2004. V Evropě žije momentálně jen devět samců a dvě samice v reprodukčním věku. Vzhledem k náročnému chovu těchto exotických ještěrů, který provází ještě mnoho neznámých, je úspěšné vylíhnutí mláďat obrovským úspěchem týmu pražských herpetologů

Varan komodský je mýtické zvíře, největší ještěr na světě. Impozantní samci mohou dosáhnout až váhy přes 100 kg a délky více než 3 metry, samice bývají o třetinu menší.

Tito vrcholoví predátoři, loví jeleny, prasata a dokonce i buvoly. Na kořist číhají a zmocňují se jí bleskurychlým výpadem. Krátce ji dokáží i pronásledovat. Po zakousnutí oběť infikují smrtícím koktejlem bakterií dutiny ústní. Varani také dokáží dlouhým rozeklaným jazykem vystopovat mršinu až na vzdálenost 11 km. Jsou to samotářská zvířata, v době rozmnožování velmi agresivní. Spí většinou v norách, kam samice kladou i vejce, jejichž inkubace trvá 7-8 měsíců. Mláďata jsou zcela odlišná od dospělých, štíhlá a pestře zbarvená. Vedou totiž stromový způsob života, kterým unikají nežádoucí pozornosti ze strany rodičů a dalších dospělých varanů. Varani komodští totiž o mláďata nepečují, ale loví je!

Proč jsou tak vzácní? Varan komodský byl popsán teprve v roce 1912. Žije pouze na malém území ostrova Komodo a přilehlých ostrovech v počtu jen asi 5 000 jedinců, z toho samic schopných rozmnožování je asi jen 600. Ohrožuje jej pytláctví a mimo národní park Komodo i přeměna biotopu. Umělý odchov tvoří tedy tzv. pojistnou kolonii a patří k nejnáročnějším úkolům zoologických zahrad.

raduje i z ocenění certifikátem:

Společnost přátelská rodině

V rámci kampaně Sítě mateřských center v ČR jej obdržela za tato pozitiva v přístupu k návštěvníkům: půjčování vozíčků u vchodu, bezvadně vybavené dětské koutky, přehledný a poutavý informační systém, dostatek laviček a odpočívacích koutků, bezbariérový pohyb, tříděný odpad, programy pro děti, povedené webové stránky, pěstování vztahu dětí ke zvířatům.

Poznámka pod čarou:

Po uzávěrce Českého dialogu se v Zoo Praha narodilo další již druhé gorilí mládě. Samice Kijivu i malé miminko se těší dobrému zdraví. I chov goril patří v pražské Zoo k velmi úspěšným a narození dvou mláďat k výjímečným událostem, protože i gorily se v zajetí daří odchovat jen velmi složitě.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012