Dr. Jaroslav Veteška Jestřebí hory na dobových pohlednicích

3-4 2007 Knihy česky
obálka čísla

V uplynulých dnech se na knižním trhu objevila zajímavá obrazová publikace Tváře Jestřebích hor. Krajina, stavby a lidé na dobových pohlednicích. Nevíte, kam Jestřebí hory geograficky zařadit? Pokud jste však četli díla Boženy Němcové, Aloise Jiráska a Karla Čapka, pak vám tento kout Čech není neznámý.

Ano, vážení čtenáři, mluvíme o malebném údolí říčky Úpy a jeho vzdálenějším i bližším okolí. Krásné písemnictví vám zmíněný region, rázovité postavy i postavičky a jejich osudy, vylíčilo literárně. Nová kniha, kterou uspořádal Jaroslav Veteška, vám Podkrkonoší, architekturu a lidi představí obrazem na téměř třech stovkách pohlednic, vydaných před rokem 1939.

Dr. Jaroslav Veteška je významným regionálním badatelem a znalým historikem uvedené oblasti Čech. Výrazně na sebe upozornil již svoji prvotinou Úpicko tenkrát a dnes, ve které zveřejnil "životopisy" deseti měst a obcí v sousedství Úpice. Tato erudovaná práce je patrně jedním z nejlépe zpracovaných lexikonů regionu. Není tudíž překvapivé, že záhy zmizela z pultů knihkupeckých obchodů. Pro úvod své nové publikace Jaroslav Veteška sepsal stručnou charakteristiku regionu, která je rovněž přeložena do anglického a německého jazyka. Čtenáři zde také naleznou graficky zdařilou a přehlednou mapu dané oblasti. Nejrozsáhlejší část knihy tvoří dobové pohlednice z dvanácti měst a vesnic, které se v nedávné době sdružily do Svazku obcí Jestřebí hory. Knihu ocení nejen sběratelé historických pohlednic, ale zejména starousedlíci, kteří mohou porovnávat původní vzhled krajiny, domů a ulic s nynějším stavem. Záběry však vydávají ještě jedno cenné svědectví: vidíme na nich, jak se naši předkové oblékali, sportovali a trávili volné chvíle.

Knihu Tváře Jestřebích hor. Krajina, stavby a lidé na dobových pohlednicích, vydalo v pečlivé grafické úpravě pražské nakladatelství Ostrov v roce 2006.

KM

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012