Historie Velvets

3-4 2007 Naši ve světě česky
obálka čísla

VELVETS (česky Sameťáky) jsme založili s Naďou Munzarovou a Ivanem Krausem na počátku roku 1968. Vrátili jsme se z Las Vegas plni nápadů, podnikavosti a tvořivé chuti. Bylo nám tehdy 30 let a chtěli jsme vyzkoušet, co umíme. Uzavřeli jsme smlouvu na srpen 1968 s brněnským varieté Rozmarýn, kde jsme si program chtěli "ohrát" před zájezdem do zahraničí. Toto angažmá bylo nedobrovolně přerušeno okupací naší vlasti.

Nedovedli jsme si po osmnáctiměsíčním pobytu v USA představit, že bychom byli nadále schopni žít v ponížení se sešněrovaným hrdlem a svázanýma rukama. 3. října 1968 jsme odjeli z okupované republiky. Hráli jsme pak v Curychu, po celé Itálii od Teatro Piccolo di Milano až po Neapol a Bari, deset měsíců v Paříži, v Belgii, v Anglii a na Bahamách, točili jsme v televizi v Miláně, v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Stuttgartu.

Na podzim roku 1970 nás osud zavál do Wiesbadenu, kde jsme se věnovali animovanému filmu a ve wiesbadenském Státním divadle jsme připravili celovečerní premiéru nazvanou Kontrasty. V roce 1975 odešli Naďa Munzarová a Ivan Kraus do Baden-Badenu a my jsme získali angažmá jako umělecky samostatná složka v městském divadle v Mainzu (Mohuč).

Nastalo deset let finančně zajištěného a relativně klidného uměleckého vývoje. Do tohoto období spadá vytvoření řady inscenací na vlastní i cizí náměty: Lidská komedie, Malý princ, Jen žádný strach bubu, Variace Alenka v říši divů, Letní intermezzo, Proměna, Kouzelník ze země Oz. Kromě četných zájezdů po celé SRN spadají do tohoto období i zájezdy do Švédska, Rakouska, Izraele a Itálie.

Od roku 1985 jsou Velvets opět na "volné noze". Od té doby vznikla představení Čarodějův učeň, Pinocchio a Kouzelná flétna. Kromě řady spoluprací s nejrůznějšími televizními stanicemi byly naše čtyři vlastní pořady převzaty televizí (Malý princ, Žádný strach Bubu, Čarodějův učeň, Kouzelná flétna).

Bedřich Hányš

1960 - 1961

- zakládající člen a herec literárního kabaretu PARAVAN

1961

- absolvoval DAMU, katedru loutkářství

1960-1966

- angažován jako mim a herec Černého divadla manželů Lamkových v Divadle na Zábradlí, později ve Státním divadelním studiu Praha

- turné a zájezdy do zahraničí, Polsko, Německo, Anglie

- herecké role v čs. filmu a televizi (například Haškovy povídky)

1964 - 1966

- s Černým divadlem v Las Vegas (USA), z původně tříměsíční smlouvy se pro velký úspěch vyvinulo téměř dvouleté angažmá v hotelu Tropicana

- American home of "Folies Bergere"

- 2x natáčení v Hollywoodu - Hollywood Palace Variety - show - program s mezinárodními hvězdami

1966 -1968

- angažován v Laterně magice jako mim, spoluautor a herec Černého divadla (vytvořil roli toreadora ve známé scéně Corida)

- zakladatelem skupiny VELVETS, kde dodnes působí jako režisér, ředitel, autor a herec

Kromě této činnosti je též spoluautorem a režisérem patnácti trikových filmů a hostujícím docentem pantomimy na několika soukromých a státních školách. Master of Arts of University of Maryland.

Bedřich Hányš
Dana Bufková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012