Míla Judge Fürstová vystavuje na GK ČR v Chicagu

3-4 2007 Naši ve světě česky
obálka čísla

S podporou Generálního konzulátu ČR byla chicagské veřejnosti poprvé představena díla české výtvarné umělkyně Míly Judge Fürstové, která v současnosti žije a tvoří ve Velké Británii. Výstava její unikátní grafické tvorby s názvem "Of myths and mind games" byla slavnostně zahájena dne 22. února v prostorách Generálního konzulátu ČR. Součástí slavnostního večera bylo i vystoupení newyorského jazzového tria kytaristy Rudyho Linky, přinášející originální fůzi jazzu, funku a folku. Výstava je organizována pod záštitou generálního konzula Marka Skolila a ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku a velvyslanectvím ČR ve Washingtonu.

Míla Judge-Fürstová je "jeden z nejlepších a nejoriginálnějších grafických umělců, který se objevil za poslední desetiletí" (CityLiving v listopadu 2003), "významný nový grafický talent, o němž ještě v budoucnu hodně uslyšíme" (Anne Desmet, Printmaking Today v roce 2004).

Mila Judge-Fürstová vystavuje svá díla úspěšně ve Velké Británii, České republice a stále více i jinde po světě. Přestože je ve svých 31 letech stále ještě na počátku své kariéry, získala již 15 mezinárodních ocenění, mezi nimiž je například Cena pro vynikajícího mladého grafika z výstavy Originals 2005 v londýnské Mall galerii a London Print Studio Prize při Royal West of England Academy v Bristolu. V současné době je Míla Judge-Fürstová hostující umělkyní na Cheltenham Ladies' College, kde vybudovala a vede grafický ateliér.

"Grafiky Míly Judge-Fürstové přetékají bujnou fantazií; od křídel andělů a korzetů z 19. století leptaných jako průhledná bílá krajka na černém papíře, přes intimní akty tištěné na skle, až po intenzivně propracované lepty Babylonských věží a papírových lodiček vkládaných do surrealistických asambláží z astrologických pomůcek, architektury, mořských oblud, hvězd a hadů" (Anne Desmetová). Míla Judge-Fürstová o své tvorbě říká, že se v ní zrcadlí každodenní realita proplétaná nejrůznějšími mytologiemi, příběhy a sny. Vyzývá takto své publikum, aby "vstoupilo do labyrintu její představivosti" a zároveň si "samo pohrávalo s potenciálními významy" v jejích dílech. Oblíbenou technikou její tvorby je grafika. Výstava je tak pro chicagskou veřejnost i vhodnou připomínkou čtyřsetletého výročí narození světoznámého českého grafika Václava Hollara (1607 - 1677). Více informací o Míle Judge Fürstové naleznete na internetových stránkách www.furstova.com/.

(Podle informace GK ČR v Chicagu).

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012